Samorządowe Przedszkole w Sulejowie

Tygryski

 

TYGRYSKI ZDALNE NAUCZANIE

Kochane dzieci i Drodzy rodzice !

 

Kochani treść opowiadań, wierszy, opisy ćwiczeń,  karty pracy zamieszczamy na  tygrysek4@interia.pl. Prosimy o wysyłanie na maila grupowego zdjęć prac plastycznych dzieci oraz filmików. Zachęcamy do polubienia na fejsbuku grupy Tygryski z przedszkola w Sulejowie gdzie publikowane są prace naszych kochanych przedszkolaków. Gorąco  Was pozdrawiamy i bardzo za Wami tęsknimy. Ciocie Renia i Marlenka

 

Witamy Was kochane Tygryski , niestety znowu wracamy do nauki zdalnej. Mamy jednak nadzieję , że będzie ona trwała krótko.

 

 Wtym tygodniu będziemy realizować tematykę "Dbamy o naszą planetę"

piątek 16.04.21  Jak dbamy o środowisko? – zajęcia przyrodnicze

Cele:  poznawanie sposobów oszczędzania wody i energii elektrycznej , wdrażanie do świadomego dbania o środowisko, rozwijanie zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni , ćwiczenie małej motoryki

Przebieg zajęć: 1. Wysłuchanie wiersza Iwony Rup Czy woda jest potrzebna?

Wiedzą o tym przedszkolaki:

woda bardzo jest potrzebna,

w życiu ludzi, także zwierząt

oraz roślin jest niezbędna.

 

Z wody robimy herbatki,

 kompoty lub samą pijemy

I często używamy,

 gdy obiady gotujemy

 

Dzięki wodzie swe ubrania

w pralce szybko wypierzemy.

 Umyjemy też naczynia,

 kiedy obiadek pyszny zjemy.

 

Woda służy też do mycia,

do pływania na basenie.

W życiu naszym jest niezbędna!

Bardzo sobie więc ją cenię.

 

2. „Co zrobić, by chronić środowisko?” – rozmowa kierowana na temat oszczędzania wody  i energii elektrycznej

( Filmik o wodzie https://youtu.be/plQ8rCApNIQ )      

3. Wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 2, s. 7) – odczytywanie informacji przedstawionych w formie rysunku, oznaczanie obrazków symbolami.

4. Rozwiązywanie zagadek tematycznych.

 Płynie w kranie i w strumyku, w morzu też jest jej bez liku. (woda)

Mniejszy lub większy, porośnięty drzewami.

 W nim sarnę czy dzika spotkasz czasami. (las)

5. Praca plastyczna „Ja w lesie”. Rodzic przed rozpoczęciem pracy omawia z dzieckiem rolę, jaką pełni las i rosnące w nim drzewa. Następnie wspólnie przypominają zasady, jakich należy przestrzegać w lesie. Jeśli jest taka możliwość wspólnie wybierają się na wycieczkę do lasu.

 „Ja w lesie „- wykonanie pracy plastycznej  dowolną techniką

 

15.04.2020r. Temat dnia: Jak segregujemy śmieci?

 I. Dzisiejsze zajęcia rozpoczynamy poranną gimnastyką.

  1. Zabawa orientacyjno-porządkowa o charakterze ożywiającym „Jedź – stój”. Rodzic trzyma w ręku dwa przedmioty: czerwony i zielony. Gdy podnosi zielony przedmiot, dziecko naśladuje jazdę samochodem i biega po pokoju. Gdy podnosi przedmiot czerwony, szybko zatrzymuje się w miejscu.

  1. Ćwiczenie mięśni szyi „Zegarek”. Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Naśladuje ruch wskazówek zegara – wykonuje skłony głową w prawą i w lewą stronę, w przód i w tył. Poruszając się, wymawia głośno: Cyk, cyk lub Bim-bam.

  2. Ćwiczenie tułowia – skręty. Dziecko wykonuje skręt tułowia w każdą ze stron.

II. Obejrzyjcie film Odpady – segregacja śmieci, recykling, dzień ziemi – film edukacyjny dla dzieci – lekcja po polsku - YouTube Rozmowa na temat obejrzanego filmu; poznanie kolorów pojemników do segregacji odpadów. Pogadanka na temat dbania o naszą planetę Ziemię (proszę rodziców o wyjaśnienie słowa recykling).

III. „Co znajduje się w koszu?” – rozpoznawanie przedmiotów i tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Rodzic przynosi plastikowy kosz, w środku którego znajdują się wrzucone przez niego wcześniej puste opakowania i odpady. Dziecko nazywa je i dotyka, oceniając strukturę, miękkość. 

IV. Zabawa dydaktyczna „Dzieci wiedzą, jak segregować śmieci”poznanie sposobów segregowania odpadów. Rodzic lub starsze rodzeństwo przygotowuje cztery pudła kartonowe do których wkłada worki w kolorach spełniających wymagania dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. Uświadamia dziecku, że do każdego z nich należy wrzucać inne rodzaje odpadów (niebieski – papier; zielony – szkło; żółty – plastik; brązowy – skórki banana, obierki z ziemniaków). Dziecko segreguje śmieci do odpowiednich worków. Po wykonaniu zadania rodzic i dziecko sprawdzają, czy śmieci trafiły do właściwych pojemników.

V. Wykonajcie ćwiczenie w KP4, ćw. 1, s. 8.

VI. Wysłuchajcie piosenkę ,,Cały świat w naszych rękach” https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE . Rozmowa podsumowująca inspirowana pytaniami: – Dlaczego segregujemy śmieci?

VII. Wykonajcie zabawkę według własnego pomysłu. Zapraszam do obejrzenia filmu ,,Co można zrobić z plastikowych butelek? 30 pomysłów na zabawki ze śmieci” http://dobrzesiebaw.pl/co-zrobic-z-plastiskowej-butelki-zabawki-ze-smieci/?fbclid=IwAR2DIo04po6NHKVU2ECDDXGFXfy-AnSrY3LJkSmn7GN7kby9Eqqo_BzpmmM

 

Całujemy Was mocno i czekamy na zdjęcia waszych pomysłowych prac.

 

środa 14.04.21  Ekoinstrumenty- zajęcia umuzykalniające

 Cele:  kształtowanie umiejętności uważnego słuchania , rozwijanie poczucia rytmu, rozwijanie pomysłowości i kreatywnej oceny otoczenia, utrwalanie podstawowych informacji o instrumentach.

Przebieg zajęć:

1. Rozmowa z dziećmi nt. instrumentów muzycznych, które znają .

 2. Zabawa „Tropiciele głosów i dźwięków”. Zadaniem dziecka będzie znaleźć przedmioty, które wydają dźwięk. Rodzic może podać 2–3 przykłady: przedmioty podzwaniające (klucze, kapsle itp.), przedmioty grzechoczące (np. połamane kredki w pudełku, pionki do gry wsadzone do pudełka), przedmioty, w które można uderzać pałeczką (np.: duże kartonowe pudełka, piłki). Dziecko szuka, opukując różne sprzęty, pożądanego dźwięku. Wypróbowuje różne sposoby wydobywania dźwięku oraz sprawdza zależność głośności dźwięku od siły użytej do jego wydobycia.

3. Ćwiczenie „Plastikowe organy”. Rodzic wraz z dzieckiem dmuchają do  plastikowych  butelek. Ćwiczą  dmuchanie pod odpowiednim kątem ( największą trudnością jest dmuchanie z wyczuciem, lekko, ale jednostajnie).

4. Ćwiczenie „Instrumenty i piosenki”.  Rodzic przypomina, że granie na instrumencie do wtóru piosenki nazywa się akompaniowaniem. Razem z dzieckiem wybiera którąś ze znanych im piosenek. Informuje o sposobie akompaniowania. Można wystukiwać rytm tych piosenek (tylko zwrotki lub tylko refrenu). Można też po prostu grać miarowo, w rytmie kroków marsza lub jak do biegu.

 5. Zabawa „Najlepszy instrument”. Rodzic przypomina, że przecież i na samym sobie można zagrać, np.: klepiąc się po udach, klaszcząc czy tupiąc. Proponuje wypróbować różne sposoby wydobycia dźwięku oraz wybór kolejnej piosenki, do której razem z dzieckiem stworzy akompaniament.

7. Wspólne wykonanie z dzieckiem instrumentów z surowców wtórnych.

Przykładowe instrumenty prezentuje filmik https://youtu.be/s0wzJdTwYR8

8. Zabawa przy piosence  o planetach układu słonecznego

https://youtu.be/MqrAV8D2zMg

9. Wykonanie ćwiczeń w KP4 (ćw. 1, s. 4 i ćw. 2, s. 5) – wybieranie miejsca na wycieczkę, rysowanie siebie i nalepianie Trampolinka; wyszukiwanie i zalepianie śmieci, uzupełnianie ilustracji materiałami plastycznymi.

 

13.04.2021r. Temat dnia: W kosmosie.

 

1. Wysłuchanie wiersza Urszuli Piotrowskiej „ Trampolinek w kosmosie”.

Mknie Trampolinek w kosmos rakietą,

żeby się z bliska przyjrzeć planetom.

Patrzy, jak krążą, krążą bez końca

po swych orbitach wokoło Słońca

i po kolei nazwy wymienia:

najpierw Merkury, Wenus i Ziemia,

Mars jest następny, za Marsem Jowisz

(wierzyć możecie Trampolinkowi)

i dalej Saturn, a za nim Uran,

wreszcie na końcu mamy Neptuna!

Mknie Trampolinek, goni komety,

kosmos podziwia z okien rakiety.

Zapas paliwa ma jeszcze spory,

chętnie odwiedza więc gwiazdozbiory

i Niedźwiedzicom, Dużej i Małej,

zdjęcie za zdjęciem robi wspaniałe.

Kurs teraz nowy na Księżyc bierze

i już po chwili biega w kraterze,

a za nim łazik krok w krok się kręci,

bo na zabawę ma wielkie chęci.

Koniec zabawy, bo Ziemia wzywa!

Czy ta wyprawa była prawdziwa?

2. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza. Dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez Rodzica, np.:- Czym Trampolinek wybrał się w podróż? - Czemu chciał się przyjrzeć?- Po czym krążą planety?- Dookoła czego krążą planety? - Jakie planety widział Trampolinek?

3. Zapraszam Was do obejrzenia filmu, Wyruszamy w kosmos! - zagadki i ciekawostki - YouTube

Wymieńcie rodzicom nazwy planet Układu Słonecznego ( Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun), które zostały pokazane w filmie. Policzcie je.

4. Wykonajcie ćwiczenie w książce KP4, ćw. 2 i ćw. 3, s. 5. Narysujcie szlaczki po śladzie, następnie policzcie gwiazdki i połączcie w pary takie same gwiazdki. Narysujcie tyle kresek ile jest par.

5. A teraz przerwa, pobawcie się przy piosence - Zabawa dla dzieci Podróż po planetach #zabawaonline - YouTube

6. Wykonajcie  pracę w Karcie artystycznej, nr 33- 35.  Nawleczcie owady na pajęczynki z liczbą 8 oraz liczbami 7 i 1 – przeliczcie nawleczone owady. 

Życzymy Wam miłej pracy i czekamy na zdjęcia.

 

Poniedziałek 12.04.21   Kreślimy ósemki  -zajęcia matematyczne.

 

 Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie cyfry 8. Rodzic prezentuje cyfrę 8

https://youtu.be/_QJzGdCzJn8

 2. „Co nie pasuje?” – rozpoznawanie przedmiotów z tej samej kategorii. Rodzic. układa w szeregu po 8 przedmiotów posiadających pewne cechy wspólne, np.: plastikowe, drewniane, duże, miękkie. W każdym zbiorze znajduje się dodatkowy (dziewiąty) element, który nie pasuje. Dziecko wyszukuje go i odkładają na bok. Następnie wspólnie przeliczają pozostałe rzeczy.  Dziecko za każdym razem dochodzi do jednego wniosku: Zbiór (szereg) składa się z 8 przedmiotów.

3. „Po osiem” – sprawdzanie i porównywanie liczebności zbiorów. Rodzic ustawia na stole dwa koszyczki .W jednym z nich układa 8 guzików. W drugim więcej lub mniej. Dziecko dokłada lub odejmuje przedmioty tak, aby w każdym zbiorze było ich po tyle samo.

4. Zabawa matematyczna „Policz i powiedz ile” –dziecko odpowiada na pytania  np.: Ile nóg ma krzesło? Ile krawędzi ma stół ? Ile ramion ma gwiazda? Ile masz lat?

5. „Jakiej długości?” – poznawanie prostych sposobów mierzenia, np.: za pomocą kredek, patyczków.

6. Zapoznanie z wyglądem linijki – odszukanie na podziałce cyfry 8, odmierzanie różnych przedmiotów, wspólne zaznaczanie na kartce 8 cm (zaczynając od lewego rogu).

7. Wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 1, s. 3) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu cyfry, rysowanie cyfry palcem na kartce i w powietrzu, wskazywanie elementów, których jest po osiem.

 9. „Kreślimy ósemki” – zabawa ćwicząca koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko kreśli ósemkę w powierzu , na dywanie , na plecach rodzica

10. Wyk pracy plastycznej – Biedronka.

https://youtu.be/4THjYCAo9F8

Kochani przyślijcie zdjęcia  waszych  biedronek.  Pozdrawiamy

 

09.04.2021r. Temat dnia: Zegar pór roku.


1. „ Dzień, noc i pory roku'' – zapraszam do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=ekY5oZDdQ4k .

2. Rozwiązywanie zagadek dotyczących pór roku.

Tęsknimy za nią po długiej zimie, czekamy, kiedy zimno minie. Z nią przecież jest radości tyle! Pierwsze kwiaty i motyle. (wiosna)

O tej porze roku mamy wakacje, ciepłe dni i kwitnące akacje, kolorowe kwiaty i złociste promienie, które słońce zsyła nam na ziemię. (lato)

Kolorowe liście rozrzuca dokoła, żołędzie i kasztany, które zabiorę do przedszkola. (jesień)

Przychodzi po jesieni. Bywa mroźna i sroga. Śnieg zostawia w ogródkach, a szron na samochodach. (zima)

3. Zabawa z dokańczaniem zdania „Kiedy jest ciemno...”. Rodzic zaczyna zdanie a dziecko ma je dokończyć, np.: „Kiedy jest ciemno... kładę się spać” ; „Kiedy jest ciemno, na niebie świecą gwiazdki” itd.

4. Praca plastyczna „Zegar pór roku”. Obejrzyjcie film edukacyjny: „ Jak zrobić zegar z porami roku” https://www.youtube.com/watch?v=ZxfujMID2cA . Dziecko wycina koło z bloku technicznego. Z pomocą rodzica dzieli koło na 4 równe części. Każda ćwiartka jest odpowiednikiem jednej z pór roku. Zadaniem dziecka jest stworzenie obrazków nawiązujących do: wiosny, lata, jesieni i zimy.

5. Na zakończenie zapraszam Was do zabawy przy piosence Maszeruje wiosna https://www.youtube.com/watch?v=AgpgDeOHsEY


Czekamy na zdjęcia waszych prac i mocno Was całujemy!

Wasze tygryskowe ciocie.


 

Tematyka tygodnia: DZIEŃ I NOC.

8.04.2021      Czy wszyscy śpimy nocą – zajęcia przyrodnicze i umuzykalniające

 

  1. Rozmowa tematyczna „kiedy śpimy?”, „Czy wszyscy zasypiają nocą?”, „czy zwierzęta śpią tylko w nocy?. Swobodne wypowiedzi dziecka na podany temat.
  2. Wspólne ustalenie, które zwierzęta są aktywne w dzień (śpią w nocy) a które prowadzą nocny tryb życia (w dzień śpią) .   Wykorzystanie  książek o zwierzętach lub filmów edukacyjnych  np.https://youtu.be/SFdESgcpn2w  (Przykładowe zwierzęta, które śpią w dzień: sowa, ćma, nietoperz)
  3. Wykonanie ćwiczenia w KP3 (ćw.1, s.68) – rozwijanie logicznego myślenia i zdolności plastycznych poprzez rysowanie i kolorowanie obrazka przedst.. to samo ale w różnych porach dnia.
  4. Wysłuchanie i nauka tradycyjnej kołysanki „Siwa chmurka”. Wyjaśnienie dlaczego kołysanki śpiewa się cicho.

Siwa chmurka

Małe dzieci mrużą już oczka

Małym dzieciom znów chce się spać

Bo do okien zagląda nocka.

Będzie nam cicho śpiewać i grać

 

Siwa chmurka po niebie płynie

Siwy ptaszek za oknem śpi

Mały świerszczyk zasnął w kominie

Zaśnij dziecinko, zaśnij i ty.

https://youtu.be/0XyvgK3x8aM

  1. Wyk ćwiczenia w książce ćw1 s.68 – rozwijanie logicznego  myślenia i zdolności plastycznych poprzez rysowanie i kolorowanie obrazka przedstawiającego to samo ale w różnych porach doby

 

07.04.2021 r. Temat dnia: Dzień i noc 

 

1. Rozwiązywanie zagadek wprowadzających.

 Żółte, okrągłe, wysoko na niebie. Wysyła promienie do mnie i do ciebie. (słońce)

Bywa kulisty, bywa jak rożek. Pojawia się nocą w srebrzystym kolorze. (księżyc)

Rozsypane po niebie nocą w złocistym kolorze do nas migocą. (gwiazdy)

2. Wysłuchanie tekstu literackiego Doroty Gellner Smok.

„Smok Przyszedł sobie smok. Nazywał się MROK. Najpierw połknął wszystkie szkiełka, koraliki, świecidełka, pęknięte lusterko i pasek z klamerką. Potem w kuchni siadł, wszystkie blaski zjadł. Zlizał z filiżanek wzorki pozłacane i ze szklanek wszystkich kryształowe listki. Wreszcie dłuuugim skokiem przeleciał nad blokiem. Przeleciał nad blokiem, wypił światła z okien, tupnął smoczą nogą, świat omroczył mrokiem”. Dorota Gellner

Dziecko odpowiada na pytania ,np.: Co zrobił smok? Jak się nazywał? Jak myślisz, dlaczego właśnie tak się nazywał? Co smok zjadał? Co się stało na końcu? Powiedz kiedy widzimy słońce, a kiedy – księżyc.

 3. „O jakiej porze dnia?” – dziecko określa, kiedy wykonuje się pewne czynności – rano czy wieczorem. . Rodzic podaje zdania, np.: Budzimy się. Kładziemy się spać. Myjemy zęby. Jemy obiad.

 5. Wyjaśnienie następstwa dnia i nocy – zabawa z globusem i latarką „Kiedy jest noc?”. Rodzic prezentuje dziecku globus. Tłumaczy, że jest to model kuli ziemskiej. Kawałkiem plasteliny zaznacza na nim miejsce, w którym się znajdujemy. Latarka to słońce. Rodzic wyjaśnia, że po dniu zawsze przychodzi noc. Obraca globus, świecąc na niego nieruchomo latarką. Dziecko zauważają, że gdy na jednej półkuli jest dzień, na drugiej panuje noc.

5. Wykonanie zadania w podręczniku ćw.3 i 4 s.67

6. zabawy dowolne na świeżym powietrzu

 

06.04.2021r. Temat dnia: N jak noc.

  1. Zabawa logopedyczna usprawniająca mięśnie aparatu mowy. Dzieci zataczają językiem koła na ustach.

  2. Obejrzyjcie filmik - Alfabet dla dzieci - LITERA N - UBU nauka literek BAJKA - YouTube

  3. ,, Sylabizuj ze mną''. Podzielcie na sylaby wyrazy rozpoczynające się głoską n, np: noga, nos, nici, nenufar. Poproście rodziców o sprawdzenie.

  4. Ćwiczenie koordynacji ,, Po śladzie''. Układanie litery N ze wstążki lub sznurka na podłodze; spacer po literze stopa przed stopą.

  5. Wykonanie ćwiczenia w książce KP3, ćw. 1, s. 64 – kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery, np. kawałkami bibuły lub papieru kolorowego.

  6. Zabawa słowna. Rodzic podaje pierwszą sylabę słowa, a zadaniem dziecka jest dokończenie wyrazu, np.: no-ga, na- klejka, nu- rek, itp.

  7. Na zakończenie dzisiejszych zajęć pobawcie się przy piosence Maszeruje wiosna https://www.youtube.com/watch?v=AgpgDeOHsEY


 

 

 

Podręcznik na rok szkolny 20/21

NOWA TRAMPOLINA 5 - latka wyd PWN

 

Wyprawka Przedszkolaka na rok szkolny 20/21

-chusteczki higieniczne (duża paczka) po 2 szt. na każdy semestr

- chusteczki nawilżające po 2 szt. na każdy semestr

- serwetki cienkie 1 szt.

- papier ksero biały – 1 ryza

- malowanka

- teczka z gumką na prace plastyczne

- 1 opakowanie kredek Bambino (12 kolorów)

 

- obuwie zapinane na rzepy lub na gumkę

- komplet ubrań na zmianę

Dodatkowe materiały po uzgodnieniu z nauczycielami

Prosimy o podpisanie wszystkich rzeczy!

 

 

 

Witamy Was kochane Tygryski i drodzy Rodzice.

W tym tygodniu realizujemy tematykę  ,, Bezpieczne wakacje"

Kochani to już ostatnie zadanie do wykonania. Wszystkim dziękujemy  za   wspaniałe prace , zdjęcia i filmiki, które przysłaliście. Życzymy Wam spokojnych i zdrowych wakacji. Mamy nadzieję, że  spotkamy się we wrześniu. Do zobaczenia Wasze Tygryskowe Ciocie Marlenka i Renia

26.06.2020 – Wiem jak bezpiecznie spędzić wakacje

 Cele :

- wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji

- rozwijanie pamięci i uwagi

1. Wysłuchanie wiersza B. Formy „Lato i dzieci”

Lato do nas idzie
Zatrzyma się w lesie
jagody, poziomki
w dużym koszu niesie

Słoneczka promienie
rzuca dookoła
- chodźcie się pobawić-
głośno do nas woła

Nad morze i w góry
chce pojechać z nami.
Wie, że miło spędzi
czas z przedszkolakami

2. Rozmowa na podst. wiersza
- gdzie zatrzymało się lato?
- gdzie lato nas zaprasza?


3. Oglądanie filmiku edukacyjnego  Omówienie zasad bezpieczeństwa. Wypowiedzi dziecka czego nie wolno robić podczas pobytu w górach, nad wodą, w lesie.

https://www.youtube.com/watch?v=ZRqT7OFEM-Q

 

4. Zabawa przy piosence

ZoZi - BEZPIECZNE WAKACJE (piosenka dla dzieci)

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

 25.06.2020r. „Wakacyjne podróże - zagadki”

Cele:

  • budzenie zainteresowania światem przyrody

  • motywowanie do logicznego myślenia

  • rozwijanie kreatywności

1. Ćwiczenia oddechowe „Baloniki”. Dzieci „nadmuchują” policzki poprzez nabieranie powietrza ustami i przesuwanie go w buzi z jednej strony na drugą.

2. A teraz zapraszam Was do zabawy przy piosence „Rączki robią klap klap klap”.

3. Obejrzyjcie filmik Poznajemy POLSKĘ .

Porozmawiajcie z rodzicami na temat wakacyjnych podróży.

4. Rozwiązywanie zagadek o tematyce wakacyjnej.

5. Na zakończenie dzisiejszych zajęć posłuchajcie piosenki „WAKACJI CZAS” . 

Zadania do wykonania:

  • wymyślcie samodzielnie zagadki o wakacjach

  • wykonajcie pracę z KA, k.30


24.06.2020 Moje wymarzone wakacje- wykonanie pracy plastycznej

 

Cele:
- umiejętność podejmowania decyzji co do spędzania czasu wolnego
- rozwijanie precyzyjnych i bardziej uszczegółowionych wypowiedzi
- rozwijanie wyobraźni twórczej za sprawą samodzielnie wykonanej kartki


1. Na wstępie zagadka:
Kto mi powie, jaki to czas
Gdy przedszkole idzie w las
Mama z Tatą w piłkę grają
I wszyscy się opalają.
W tym magicznym czasie
Grzyby rosną w lesie
Woda ciepła w morzu
W górach też nie gorzej
Lubię taki czas
Mogę długo spać, kto mi powie
Jak ten czas się zowie?
(WAKACJE)


2. Zabawa ruchowa przy piosence  ZABIORĘ BRATA NA KONIEC ŚWIATA

https://www.youtube.com/watch?v=c6-knljNBuI

3.Rozmowa na temat zbliżających się wakacji.
4. Wykonanie kartki – moje wymarzone wakacje. Technika dowolna

5. Sprzątanie po zakończonej pracy.

 

Zadania do wykonania

- obejrzyjcie bajkę

WAKACYJNE SZLAKI  - SERIA: PRZYGODY BOLKA I LOLKA

https://www.youtube.com/watch?v=PTn_A8SQz9c

 

23.06.2020r. „Święto taty”

Cele:

  • wzmacnianie więzi z rodziną

  • rozumienie roli taty w rodzinie

  • budzenie szacunku dla bliskich i przywiązania do rodziny

  • doskonalenie sprawności rąk i umiejętności odtwarzania różnorodnych form i kształtów.

1. Na początek zajęć zapraszam wszystkich domowników do wspólnej gimnastyki przy piosence „Głowa, ramiona, kolana....”https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

2. Następnie wysłuchajcie wierszaMÓJ TATA”. Porozmawiajcie z mamą na temat własnej rodziny i roli taty w rodzinie.

GDYBY MÓJ TATA ZOSTAŁ PILOTEM
MÓGŁBY POD NIEBEM MKNĄĆ SAMOLOTEM
LECZ KOŁYSANKI KTO BY MI NUCIŁ?
TATA… LECZ WTEDY KIEDY BY WRÓCIŁ.

GDYBY MÓJ TATA BYŁ MARYNARZEM
MÓGŁBY MI PRZYWIEŹĆ TO O CZYM MARZĘ
LECZ KTO BY CZYTAŁ MI O PIRATACH?
NIKT TAK NIE CZYTA JAK WŁAŚNIE TATA.

GDYBY MÓJ TATA BYŁ ASTRONAUTĄ
MIAŁBY RAKIETĘ – NIE ZWYKŁE AUTO
MÓGŁBY I GWIAZDY MI POKAZYWAĆ
GDYBY TAK W DOMU MÓGŁ CZĘŚCIEJ BYWAĆ.

DZISIAJ DZIĘKUJĘ CI DROGI TATO,
ŻE JESTEŚ DLA MNIE AŻ MOIM TATĄ,
ŻE CIĘ NIE MUSZĘ SZUKAĆ WŚRÓD GWIAZD
I KIEDY TRZEBA MASZ DLA MNIE CZAS.

3. Wykonajcie laurkę dla taty dowolną techniką, poproście mamę o pomoc. A oto pomocny filmik: „Laurki - proste kwiaty z kółek” https://www.youtube.com/watch?v=otjMhpZvKQ0

4. Posłuchajcie piosenkiMÓJ TATO” , spróbujcie zapamiętać jedną zwrotkę. https://www.youtube.com/watch?v=K4L7hvqBx-0

Zadania do wykonania:

złóżcie życzenia swoim tatusiom i wręczcie własnoręcznie wykonaną laurkę

zaśpiewajcie jedną zwrotkę piosenki MÓJ TATO”

 

22.06.2020 Lato czeka – zajęcia z zakresu wspomagania mowy

Cele :

- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania za zrozumieniem

- stwarzanie sytuacji do swobodnego wypowiadania się,
- poszerzenie wiedzy o   porze roku  - lecie

1. Słuchanie wiersza Z. Beszczyńskiej ,,Żeby przyszło lato”.

2. Omówienie treści wiersza:
- O czym marzy autorka wiersza?

- z jakimi kolorami, zapachami, smakami kojarzy się lato?

- wyjrzyj przez okno - jakie widzisz oznaki lata?


3 Wesoła zabawa  przy piosence  o czekoladzie

https://www.youtube.com/watch?v=e_qsWae-jYQ

 

4. Zagadki słowne
Kolorowe, pachnące,
w ogrodzie czy na łące,
chętnie je zbieramy
na bukiet dla mamy.
(kwiaty)

Dobrze ją znamy z prześlicznej woni,
kwitnie dzwonkami,
chociaż nie zadzwoni.
(konwalia)

Wszyscy o niej mówią,
że kwiatów królowa.
Bywa czerwona, biała i różowa.
(róża)

Na zielonej łące kwitnie ich tysiące.
W swej nazwie sto mają,
jak się nazywają?
(stokrotka)

Szczęście przynosi, gdy ma cztery
listki, jaka to roślina? To jest...
(koniczyna)

5. Zabawa słowna „Dokończ zdanie   - Wakacje spędzę….

 Zadania do wykonania:

-Obejrzyj filmik edukacyjny - lato

https://www.youtube.com/watch?v=-VbbJIqfcgA

-powiedz poczym poznasz lato

- wznieś wspaniałe budowle w piaskownicy

 

 

 

19.06.2020r. „Dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych”.

Cele:

  • zapoznanie z pracą strażaków

  • utrwalenie numeru alarmowego 112

  • dostrzeganie zagrożeń płynących ze świata ludzi – pożar

  • dzielenie się doświadczeniami.

1. Zabawa „Najpierw skłon” - zapraszam wszystkich domowników do wspólnej gimnastyki https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ .

2. Zapoznanie z pracą strażaka. Obejrzyjcie filmiki prezentujące zawód strażaka https://www.youtube.com/watch?v=OopnHV7BvCE oraz wyposażenie wozu i sprzętu strażackiego.

https://www.youtube.com/watch?v=WnrKFC9Y4Iw .

3. Wykonanie ćwiczenia z KP3, k. 78 lub pokolorowanie dowolnego szablonu wozu strażackiego https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=kolorowanki+dla+dzieci+wozy+stra%C5%BCackie&sa=X&ved=2ahUKEwjIq9aQjYvqAhWwMewKHZfqA3YQsAR6BAgKEAE&biw=1324&bih=632 .

4. Ćwiczenia grafomotoryczne „Piłka”. Rysowanie na kartce piłki (koła) prawą i lewą ręką jednocześnie.

5. Posłuchajcie piosenki „112 Numer alarmowy” i zapamiętajcie go, https://www.youtube.com/watch?v=R3Qp8KfJSHw .

Zadania do wykonania:

– obserwujcie chmury, omówcie i porównajcie ich kształt, nazwijcie je

– ułóżcie zdania o ulubionych zabawach, podzielcie zdania na wyrazy,poproście rodziców o sprawdzenie.

 

18.06.2020  Co zabierzemy na  wakacje!

Cele ogólne:

- zapoznanie dzieci z ciekawymi miejscami, przeznaczonymi na wakacyjny wypoczynek (morze, góry, las, wieś).
- aktywizowanie myślenia i rozwijanie mowy poprzez wypowiadanie się na dany temat.

- rozwijanie wyobraźni  i doskonalenie umiejętności manualnych podczas wykonywania pracy plastycznej


1. Wakacyjna zagadka:
Cieszy się dziecko , mama i tato ,
że w końcu zaczęło się gorące ... ( lato )


Dziecko  dzieli nazwę lato na sylaby.

 2. Wysłuchanie wiersza Bożeny Formy

Co zabieram na wakacje

 

 

Jadę nad morze
zabieram łopatkę,
wiaderko i koniecznie
z dużym daszkiem czapkę.

Jak będę w górach
z laską i plecakiem
razem z rodzicami
pójdę górskim szlakiem.

Jadę nad jeziora,
sprzęt zabieram cały:
ponton, płetwy, wiosła
oraz okulary.

3.Wypowiedzi dzieci nt. wiersza – przykładowe pytania co zabierzesz ze sobą na wakacje nad morzem?

A co weźmiesz na wakacje w górach? Co będzie potrzebne podczas wypoczynku nad jeziorem?

4. oglądanie filmiku edukacyjnego  Kubuś - Wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=heNna0maQ0E


5.Zabawa ,,Co to za wakacyjne miejsce?- rodzic  pokazuje dziecku  kilka przedmiotów lub ilustracji  związanych z morzem, górami, lasem lub jeziorem i prosi dziecko o wypowiedź   z czym dany przedmiot mu się kojarzy

6. Zabawa wyciszająca, masaż relaksacyjny na plecach ,,Letni spacerek”
Na niebie płyną obłoki, świeci słońce,
przedszkolaki wybrały się na letni spacer
po drodze spotkały panią na szpileczkach,
pana w trampeczkach
tu stąpały słonie
i biegły konie,
wtem przemknęła szczypaweczka,
spadł drobniutki deszczyk.
Czy przeszedł cię dreszczyk?

2. Praca plastyczna ,,Morski obrazek”

 https://www.youtube.com/watch?v=FZO9DkmVsWE&list=PLNs-EL-p8ySlQ3CtNgYCE2b8SIuA0RS1g

Zadania do wykonania:

-   pobaw się  na dworze z wykorzystaniem sprzętu sportowego ( piłka, skakanka..)

 

W kolejnych dniach będziemy realizować tematykę: „Bezpieczne wakacje”

17.06.2020r. „Bezpieczne wakacje Trampolinka” - zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy.

Cele:

- poznanie stałego, naturalnego następstwa czasu – cykliczność pór roku

- poznanie charakterystycznych cech lata

- rozwijanie kreatywności i logicznego myślenia.

1. Dzisiejsze zajęcia rozpoczynamy zabawąTu paluszek” https://www.youtube.com/watch?v=ZIeTp-kVGE0

2. Wysłuchanie opowiadania Urszuli Piotrowskiej „Trampolinek jedzie na wakacje”

Przyszło Lato do przedszkola, bo już na wakacje pora, puka w okno, puka w drzwi, Trampolinku, otwórz mi.

  • Hej, hop, naprawdę odwiedziło nas Lato – ucieszył się Trampolinek, otwierając drzwi. Lato weszło do środka. Ach, ach! Zapachniało akacją i lodami jagodowymi. – Dokąd się wybierasz na wakacje? – zapytało Lato. – Nad morze! – odpowiedział Trampolinek. – Pojadę pociągiem. – Czy jesteś już spakowany? – Jeszcze nie, bo nie wiem, co zabrać. Mam kocyk i piłkę plażową. Wtedy Lato zaśpiewało:

Trampolinku, przyjacielu, spakuj czapkę lub kapelusz, kąpielówek cztery pary i od słońca okulary. Trampki, klapki i sandały, i kalosze też, mój mały. Jakieś bluzki, swetry, spodnie, i nieważne, czy są modne. Możesz wierzyć moim słowom: kurtkę weź przeciwdeszczową. Z filtrem krem do opalania – przecież trzeba się ochraniać. Zastanówmy się chwileczkę: zabierz pastę i szczoteczkę, mydło, grzebyk oraz ręcznik. I co jeszcze? I nic więcej.

Gdy tak Lato śpiewało, wszystkie rzeczy wyskakiwały z szuflad i szafy i tańczyły w powietrzu jak motyle, a potem ustawiły się w rządku. Zabawki pomagały Trampolinkowi w pakowaniu. A pluszowy Zajączek podał mu mały woreczek. – To na skarby – szepnął w tajemnicy. – Jakie skarby? – Trampolinek zrobił wielkie oczy. – No wiesz, muszelki, kamyki, bursztyny… Lato pokiwało głową z uśmiechem, bo na wakacjach można znaleźć mnóstwo skarbów. Potem włożyło słomkowy kapelusz i pojechało zawiadamiać innych, że już pora na wakacje. A jak podróżowało? Może balonem, a może pociągiem, a może rowerem, a może samolotem, a może pieszo. Pewnie wszystkim po trochu.

3. Rozmowa na temat treści opowiadania. Przykładowe pytania:

Dokąd wybierał się Trampolinek?

W jakiej porze roku mamy wakacje? Ile mamy pór roku?

Jaka pogoda jest latem? − Co trzeba wziąć na wakacje?

4. Obejrzyjcie filmiki: Bezpieczeństwo dzieci nad wodą” https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA i „Bezpieczeństwo w górach”  https://www.youtube.com/watch?v=wS4SRvkvLio . Odpowiedzcie rodzicom na pytanie: Jak powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie odpoczynku nad wodą i w górach?

5. Wykonanie pracy z KA, k. 29.

Na zakończenie dzisiejszych zajęć posłuchajcie piosenki „WAKACJI CZAS” https://www.youtube.com/watch?v=ue82bNmhv6g

 

16.06.2020 Na zielonej łące ; zabawa matematyczna –  gra planszowa.
Cele:
 –  konstruowanie gry
 –  wdrażanie do uważnego słuchania i przestrzegania reguł gry
–  ćwiczenie logicznego myślenia
 –  ćwiczenie w liczeniu
 –  kształtowanie odpowiedzialności emocjonalnej.

Do dzisiejszych zajęć potrzebny będzie duży arkusz szarego papieru, flamastry w kilku kolorach (czarny, czerwony, zielony), papier kolorowy samoprzylepny, pudełka od zapałek, sylwetki łąkowych żyjątek (np. wycięte z gazety).

  1. Przygotowanie gry. Rodzic rozkłada na podłodze duży arkusz papieru. Rysuje grę i jednocześnie opowiada: To jest wspaniała łąka. Rośnie na niej bardzo dużo kolorowych kwiatów. Każdy z was może wybrać się na spacer po tej łące (rysuje trasę  w postaci kółek) i sprawdzić, kogo można tam spotkać (na wybranych kółkach przykleja lub rysuje według wskazówek dziecka  sylwetki różnych łąkowych żyjątek). Następnie dziecko samodzielnie wykonuje  pionki z pudełek po zapałkach, oklejając je według własnego pomysłu papierem kolorowym samoprzylepnym.

 2. Przedstawienie reguł gry. (Np. liczba graczy: do ustalenia, cel gry: każdy gracz musi jak najszybciej dotrzeć do końca łąki. Początek gry: rozpoczyna gracz, który wyrzuci jedno oczko. Ruchy w grze: –  gracze przesuwają się o tyle pól, ile oczek wyrzucili na kostce –  wyrzucenie sześciu oczek oznacza, że gracz stoi jedną kolejkę –  wejście na pole z sylwetką łąkowego żyjątka oznacza cofnięcie się o trzy pola lub pójście o trzy pola do przodu  (zestaw żyjątek opóźniających i przyspieszających grę każdorazowo ustalają dzieci).

3. Zaproszenie wszystkich członków rodziny do wspólnej gry

4. Zabawa przy piosence  Hop do góry!

 https://www.youtube.com/watch?v=pQjB7kgnQpI

3. Wykonanie ćwiczenia z KP3, k. 76. lub karty pracy z załącznika

Zadania do wykonania:

-  obejrzyjcie bajkę z cyklu „Pszczółka Maja”
 https://www.youtube.com/watch?v=7PAB3blBIGw

- opowiedzcie co wydarzyło się w bajce.

 

Poniedziałek 15.06.2020r. „Motyle”.

Cele:

- doskonalenie sprawności rąk

- utrwalenie wiadomości na temat motyli

- ćwiczenie logicznego myślenia

- kształtowanie umiejętności projektowania kompozycji przestrzennych

- nabywanie umiejętności odzwierciedlania rzeczywistości w formie plastycznej.

1. Ćwiczenia lateralizacji. Dziecko rysuje palcem na plecach rodzica, rodzeństwa raz prawą, raz lewą ręką różne kształty (np. kwiatek, słoneczko) zgodnie z poleceniem rodzica. Usprawnianie rąk.

2. Wysłuchanie wiersza Maciejki Mazan „Niebieski motylek”.

Przyleciał motylek leciutki jak płatek,

niebieski jak niebo, uroczy jak kwiatek.

Jakby fragment nieba zleciał w dół na chwilę…

A potem – poleciał niebieski motylek…

3. Rozmowa inspirowana wierszem. Przykładowe pytania:

Jak wyglądał motylek z wiersza? Jaki był?

Jak jeszcze mogą wyglądać motyle?

Z czym kojarzą się wam motyle?

4. Obejrzyjcie filmiki: https://www.youtube.com/watch?v=BEcpoC2Va2A ,https://www.youtube.com/watch?v=LvQU423PT00 , i wykonajcie motylka dowolną techniką.

Pamiętajcie o sprzątaniu po zakończonej pracy.

5. Wykonanie ćwiczenia z KP3, k. 75.

A teraz czas na zabawę do której zaproście wszystkich domowników Spoko Loko - Tańce Połamańce” https://www.youtube.com/watch?v=MG6iPAU2b0I

Zadania do wykonania:

-  poszukajcie w ogrodzie rzeczy w kształcie kwadratu i pokażcie rodzicowi

-  spróbujcie ułożyć historyjkę o motylku.

 

Życzymy miłej zabawy i czekamy na zdjęcia waszych prac.

Ściskamy was mocno, Wasze Tygryskowe ciocie.

 

10.06.2020 Mały entomolog- zabawa tropiąco-badawcza w terenie 

 Cele:
–  rozwijanie zainteresowania światem przyrody
 –  wyjaśnienie terminu entomolog
–  ćwiczenie uwagi i spostrzegawczości
 –  stwarzanie sytuacji prowadzących do samodzielnego poznawania oraz przekształcania rzeczywistości.

  1. Wyjaśnienie pojęcia entomolog . Entomolog to naukowiec zajmujący się badaniami owadów
  2. Obejrzenie filmu edukacyjnego Wędrówki Skrzata Borówki - odc. 3 – Łąka
    https://youtu.be/LKLf5EN1Ff4
  3. Zabawa tropiąca. Wyjście na łąkę lub do ogrodu – jeśli posiadacie lupę to zabierzcie ją, przyda się do obserwacji owadów. Prowadzenie poszukiwań  miejsc w których można spotkać owady . Obserwacja owadów,  zwierząt oraz ptaków. Wsłuchiwanie się w odgłosy łąki.  Wykonanie zdjęć aparatem fotograficznym.

3. Zabawa tematyczna „Nasze owady”. Wykonanie z różnych znalezionych materiałów przyrodniczych postaci owada (zwierzątka), które udało się wytropić.

 4. Wykonanie pracy z KA 24 lub  wybranej karty pracy przesłanej w załączniku.

Zadania do wykonania:

- opowiedzcie co widzieliście na łące

- wymieńcie owady, które najbardziej wam się spodobały

- poćwiczcie buzie i język  wydając odgłosy charakterystyczne dla owadów (np. mucha – bzz, świerszcz – cyt, cyt, cyt, motyl – frrrru)

 

 

09.06.2020r. „Mieszkańcy łąki – zagadki”

Cele:

– budzenie zainteresowania światem przyrody

– poznawanie przyrody poprzez doświadczanie

– zapoznanie z niektórymi właściwościami powietrza

– rozwijanie kreatywności

– rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego

– kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania zjawisk atmosferycznych.

1. Ćwiczenia oddechowe „Co pachnie na łące?”. Dzieci wyobrażają sobie łąkę i wąchają jej zapachy, wykonując powolny wdech nosem i powolny wydech ustami. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

2. Rozwiązywanie zagadek słownych dotyczących zwierząt łąkowych. „Zagadkowa łąka” https://www.youtube.com/watch?v=eIe_iAcpQJ g , „Mieszkańcy łąki – zagadki” https://www.youtube.com/watch?v=LIsNWZUA8X4 . Motywowanie do logicznego myślenia.

3. Praca techniczna „Wachlarze”. Wykonanie wachlarza. Rodzic pomaga dziecku złożyć pokolorowane ( według własnego pomysłu) kartki A4 w harmonijki i spiąć je z jednej strony spinaczem. Rozwijanie kreatywności.

4. Ćwiczenie percepcji słuchowej Zagadki dźwiękowe” https://www.youtube.com/watch?v=eVPhhfQ9Xuc . Dzieci rozpoznają odtwarzane z nagrania dźwięki.

Na zakończenie dzisiejszych zajęć zapraszam was do znanej zabawy Śpiewające Brzdące - A ram sam sam https://www.youtube.com/watch?v=EKp3EdoHdKI,

Zadania do wykonania:

-- wymyślcie zagadki o zwierzętach z łąki i pobawcie się w odgadywanie z rodzicami lub rodzeństwem,

-- poobserwujcie zwierzęta w swoich ogrodach, powiedzcie rodzicom jak się nazywają

 

08.06.2020 Co słychać w trawie- zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy

 Cele:
 –  rozwijanie zainteresowania najbliższym otoczeniem
–  budzenie wrażliwości na piękno przyrody
–  motywowanie do uważnego słuchania ze zrozumieniem
 –  rozwijanie sprawności manualnej.

1.Rodzic czyta wiersz „Lubię leżeć na trawie”

2. Rozmowa z dzieckiem na temat tekstu.
Przykładowe pytania:
 –  O kim opowiada tekst?
–  Kogo można spotkać na łące?

3. Zabawa przy piosence  o łące "Bąki z łąki"
https://www.youtube.com/watch?v=eOOfjYBIyak

4.  Wykonanie kolażu do tekstu piosenki z wykorzystaniem wybranej wcześniej ilustracji zwierzątka. Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów pracy:
 –  wybranie przez  dziecko kartki i kolorowych gazet
–  naklejenie na kartce wybranego zwierzątka (obu części)
–  wyszukanie w gazetach potrzebnych ilustracji i wycięcie ich
–  ułożenie na kartce kompozycji według własnego pomysłu z dokonaniem selekcji wyciętych ilustracji –  przyklejenie kompozycji do kartki.

6. Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.

Zadania dodatkowe:

- obejrzyj film edukacyjny Mieszkańcy łąki - film o robakach
 https://youtu.be/8krnRKa9jWI

- wymień owady, które zapamiętałeś
- powiedz, czy owady są pożyteczne

 

Piątek 05.06.2020r. „Dobra zabawa to ważna sprawa”.

Cele:

--  tworzenie atmosfery dobrej zabawy

--  motywowanie dzieci do współdziałania

--  rozwijanie sprawności ruchowej

--  kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.

1. Ćwiczenia ortofoniczne „Raz i dwa mówię ja”. Rodzic mówi dowolne słowa lub zdania, a dziecko je powtarza. Wzmacnianie mięśni narządów mowy.

2. Zabawa paluszkowa „Paluszki witamy, głośno przeliczamy”. Dziecko zaciska dłonie w piąstki, a następnie prostuje kolejne palce u obu rąk, jednocześnie głośno licząc od 1 do 5. Zabawę powtarzamy. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- -ruchowej.

3. Zabawa „Kolorowy świat”. Rodzic wycina z papieru kolorowego różne figury geometryczne. Dziecko ma za zadanie ułożyć z nich obrazek przedstawiający kolorowy świat, nakleić kompozycję na kartkę A4, a na koniec wymyślić dla swojej pracy tytuł.

4. Wykonanie karty pracy z KP3, k. 74. Utrwalenie pojęć: pod, nad.

5. Projektowanie makiety wymarzonego placu zabaw – KA, k. 32. Dziecko tworzy makietę według własnego pomysłu. Rozmieszcza na niej sprzęty w dowolny sposób (rysunki można na karcie przykleić lub tylko je na niej ułożyć i wykorzystać ją wielokrotnie). Następnie opowiada rodzicom, jak zaprojektowało swój wymarzony plac zabaw, używając wyrazów określających położenie przedmiotów w przestrzeni:

na, pod, nad, obok.

Teraz zapraszamy was do wspólnej rodzinnej zabawy: „Śpiewające Brzdące - A ram sam samhttps://www.youtube.com/watch?v=EKp3EdoHdKI, i do zabawy z butelkami z wodą   https://www.youtube.com/watch?v=OhhjWolQkj4

Życzymy Wam super fajnej zabawy i gorąco pozdrawiamy.

 

04.06.2020 Portret przyjaciela- zajęcia plastyczne

 Cele:
 –  poszanowanie i respektowanie odmienności innych
 –  doskonalenie sprawności rąk
–  rozwijanie umiejętności odtwarzania różnorodnych form i kształtów
 –  kształtowanie kreatywnego myślenia
 –  utrwalenie wiedzy dzieci na temat własnych praw
–  wyjaśnienie pojęcia przyjaciel

1.Podsumowanie wiadomości na temat praw dzieci i ich różnorodności oraz odmienności. Oglądanie ilustracji  w książkach z dziećmi z różnych stron świata. Dostrzeganie różnic w wyglądzie.

 

2. Oglądanie  filmu „Co to jest przyjaźń?”

https://www.youtube.com/watch?v=xqBYxDbg0UQ

 

3.Wypowiedzi dziecka  nt. przyjaźni

-co to jest  przyjaźń?

- kto jest twoim najlepszym  przyjacielem?

-jak wygląda twój przyjaciel?

4. Praca plastyczna „Mój przyjaciel”- wykonanie dowolną techniką portretu przyjaciela (można wykorzystać kartę pracy)

5.  Sprzątanie  po skończonej pracy

6.  Zabawa ruchowa przy piosence  Różne dzieci są na świecie 

https://www.youtube.com/watch?v=jqhxFNBeriM

 Zdania do wykonania

-Obejrzyjcie bajkę

 https://www.youtube.com/watch?v=12noA3Z8-Zw

- opowiedzcie co wydarzyło się w Stumilowym lesie

 

Środa 03.06.2020r. „To ja, a to ty”.

Cele:

  • mierzenie długości wybranych przedmiotów dowolnie obraną jednostką miary

  • gromadzenie doświadczeń prowadzących do odkrycia stałości długości

  • kształtowanie umiejętności porównywania poprzez stosowanie określeń wyższy – niższy

  • rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia artykulacyjne „Śmiech dzieci”. Dzieci naśladują różne rodzaje śmiechu: cha-cha-cha, che-che-che, hi-hi-hi. Wzmacnianie przepony.

2. Swobodna rozmowa z dziećmi odwołująca się do ich ogólnej wiedzy i wcześniejszych spostrzeżeń na temat różnic i podobieństw między ludźmi.

3. Zabawa „Wyższe, niższe” - ćwiczenia w określaniu stosunków wielkości. Rodzic proponuje dziecku, by sprawdziło, kto/co jest od niego wyższy/wyższe (rodzic kuca), a kto/co niższy/niższe (stoi wyprostowany) Następnie dziecko wyszukuje w otoczeniu przedmioty wyższe i niższe od rodzica.

4. Kształtowanie pojęć matematycznych - „To ja, a to ty”. Zaproście do zabawy rodzeństwo, kolegów, koleżanki. Rodzic prosi, aby dziecko za pomocą sznurka lub paska papieru zmierzyło, kto jest wyższy, a kto niższy. Dzieci mierzą siebie nawzajem i podają wynik swoich pomiarów rodzicowi.

5. Prezentacja różnych rodzajów miar. Rodzic prezentuje dziecku różne rodzaje miar (np. linijka, miara krawiecka, metrówka, miarka budowlana) służących do mierzenia długości. Dziecko wykorzystuje je do samodzielnych doświadczeń.

6. Wykonanie ćwiczenia z KP3, k. 73 – porównywanie wzrostu dzieci, używanie określeń: niższy – wyższy.

7. Ćwiczenie percepcji wzrokowej „O kim mówię?”. Rodzic opisuje słownie jakiś przedmiot, zabawkę a dziecko odgaduje, o który przedmiot chodzi. Ćwiczenie spostrzegawczości.

Na zakończenie pobawcie się wspólnie przy piosence „Boogie Woogie” https://www.youtube.com/watch?v=5OtqedVBlMg .

Zadania do wykonania:

– obrysujcie kredką swoją rękę i pokolorujcie ją, a potem wytnijcie jej obrys.

– poszukajcie drobnych okazów przyrody na terenie ogrodu – nazwijcie je , określcie kształt i pochodzenie.

 

02.06.2020 Dziecko i świat- zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy

Cele:
 –  utrwalenie wiedzy dzieci na temat własnych praw
–  kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych
–  poszerzenie słownictwa czynnego o pojęcie prawo
 

  1. Na początek pląs „Różne dzieci są na świecie”

https://www.youtube.com/watch?v=jqhxFNBeriM

 

  1. Wysłuchanie wiersza  czytanego przez rodzica Barbara Lewandowska „Dziecko gada z całym światem”
  2. Rozmowa na temat treści wiersza. Przykładowe pytania: –  O czym opowiada utwór? –  Jak myślicie, czym się różnią dzieci od dorosłych?
  3.  Swobodna  zabawa ruchowa przy piosence Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci „,

https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk4

4.Rozmowa nt. dzieci z różnych stron świata ich wyglądu, sposobu życia. Wyjaśnienie , że wszystkie dzieci na całym świecie mają swoje prawa.

  1. Wykonaj zadanie z karty pracy (załącznik)

Zadania do wykonania:

- obejrzyjcie  filmik edukacyjny o prawach dzieci

               https://youtu.be/_46doNSDz1Y

- wymieńcie  jakie prawa dzieci zapamiętaliście

 

 

 

Poniedziałek 01.06.2020r. „Dzieci też mają swoje prawa”.

Cele:

  • uświadomienie dzieciom przysługujących im praw

  • wyjaśnienie pojęcia prawo

  • wdrażanie do nazywania swoich uczuć

  • kształtowanie poczucia tolerancji wobec innych

  • dostrzeganie różnic i podobieństw między ludźmi

  • zachęcanie do dzielenia się własnymi doświadczeniami.

Przebieg zajęć:

1. Dzisiejsze zajęcia rozpoczynamy znaną wam zabawą „Tu paluszek” https://www.youtube.com/watch?v=ZIeTp-kVGE0

2. Zabawa „Moja ręka”. Dzieci obrysowują kredką swoją rękę i kolorują ją, a potem wycinają jej obrys.

3. A teraz obejrzyjcie filmiki: My Dzieci Świata” https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0 Opiszcie i porównajcie ich wygląd. Poproście rodzica aby pokazał na globusie lub mapie miejsca, z których pochodzą.

Konwencja praw dziecka ” https://www.youtube.com/watch?v=ruxHXFLpgck

Rodzic wyjaśnia dziecku, czym jest Konwencja o prawach dziecka. Objaśnia znaczenie terminu prawo.

4. „Mój przyjaciel”. Narysujcie pastelami portret swojego najlepszego przyjaciela. Ćwiczenia manualne.

5. Zabawa „Róbcie to, co ja”. Rodzic pokazuje różne ruchy (np. podnosi rękę do góry, dotyka placem czubka nosa), a zadaniem dziecka jest ich powtórzenie. Ćwiczenie refleksu i spostrzegawczości.

 

Kochane dzieci, z okazji waszego święta życzymy Wam dużo uśmiechu, cudownych zabaw, góry słodkości, dużo miłości i spełnienia marzeń.

 

29.05.2020"Moja rodzina" zabawy utrwalające wiadomości o rodzinie
 

Cele :
- nazywanie członków swojej rodziny,
- podawanie powiązań między członkami swojej rodziny,
- dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie.


1. Wyliczanka z członkami rodziny

W tej wyliczance po kolei pokazujemy palce, każdy nasz palec obrazuje jednego członka rodziny. Zaczynamy od kciuka:
Najstarszy to dziadziuś,
A przy nim babunia.
Największy to tatuś,
A przy nim mamunia
A to ja dziecinka mała,
I oto moja   rączka  cała. (machamy otwartą dłonią)

Rozmowa na temat rodziny (przykładowe pytania).
- co to znaczy "rodzina"?
- z ilu osób składa się twoja rodzina?
- jakie imiona noszą twoi rodzice, dziadkowie?


2. Opisywanie zdjęć z rodzinnego albumu
- liczenie członków rodziny
- dzielenie wyrazów na sylaby "ma-ma", "ta-ta", "brat", itp.
- czytanie całościowe wyrazów MAMA, TATA
- układanie zdań z wyrazami: mama, tata, babcia, dziadziuś, siostra, brat



3. Zabawy słowne - kończenie zdań
Mama i tata to twoi... (rodzice)
Problem to niezwykle łatwy: kim jest dla ciebie tata twojego taty? (dziadek)
Jak nazywamy mamę twojego taty? (babcia)
 

Zagadka to trudna –

ale my odpowiedź znany –

 kim jest dla mnie mama mojej mamy ? (babcia)

Moi rodzice są kochani, bo...
Lubię być w domu, bo...
Pomagam rodzicom w...


4. Zabawa opisz członków swojej  rodziny (możecie wykorzystać poniższe pytania)
-  Jaki kolor oczu ma mama a jaki tata?

- Jaką długość włosów ma twoja mama?

- jaki kolor włosów ma tata?
-  Czym się zajmuje mama ( jaki wykonuje zawód), co robi w domu?
-  Czym się zajmuje tata ( jaki wykonuje zawód), co robi w domu?

 

5.Zabawa ruchowa przy piosence
https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE&list=PLv-S34Y1uHbqwuSET_iUHzZ4AhpgQkW3D

 

Zadania do wykonania:

- naucz się wyliczanki o rodzinie

- pomóż swoim rodzicom  podczas prac w domu

-narysuj  farbami swoją rodzinę

 

28.05.2020r. „Sałatka owocowa”. Zabawa badawczo-kulinarna.

Cele:

  • stwarzanie warunków do odkrywania, eksperymentowania, wielozmysłowego poznawania

  • zachęcanie do zdrowego odżywiania się

  • wdrażanie do stosowania twórczych rozwiązań w zabawie i w pracy

  • rozwijanie aktywności w działaniach użytecznych i pracach domowych

  • budzenie zainteresowań kulinarnych.

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia oddechowe „Herbatka dla mamy i taty”. Dzieci naśladują studzenie herbaty, dmuchając do plastikowego kubeczka. Zwrócenie uwagi na wdech i wydech. Wzmacnianie przepony.

2. Oglądanie ilustracji różnych owoców. Rodzic pokazuje dziecku ilustracje przedstawiające owoce, a następnie czyta wiersz Maciejki Mazan „Sałatki Agatki”.

[ 1 ] Spójrzcie, to Agatka i supersałatka!

Ta sałatka skusi każdego niejadka!

[ 2 ] A co jest w sałatce?

śliwki i jabłuszka,

i pachnący melon,

i słodziutka gruszka.

[ 3 ] Jest w niej też ananas oraz mandarynki,

jest zielone kiwi, są nawet rodzynki.

[ 4 ] Z czym chcecie,

sałatkę zrobi wam Agatka,

więc powiedzcie teraz:

z czym ma być sałatka?

3. Rozmowa na temat wiersza. Rodzic gromadzi na stole różne owoce. Dziecko wybiera ze zbioru owoców te, które zostały wymienione w wierszu – krótka rozmowa na temat kraju ich pochodzenia.

4. Rozpoznawanie owoców poprzez: węch, wzrok, dotyk, smak. Dziecko wybiera owoce, których kawałki ma przygotowane na talerzu i określa ich smak.

5. Wspólne wykonanie ulubionej sałatki . Przed przystąpieniem do pracy dziecko myje ręce i wkłada ubranie ochronne. Sprzątanie miejsca pracy.

Na koniec dzisiejszych zajęć zapraszam was do wspólnej rodzinnej zabawy przy piosence Oliwii Klimke - „Prawa Lewa” https://www.youtube.com/watch?v=mO03jLcA2XM

Zajęcia dodatkowe:

  • poczęstujcie sałatką pozostałych członków rodziny

  • podzielcie na sylaby nazwy owoców wymienionych w wierszu

  • zbudujcie w piaskownicy domek swoich marzeń

 

 

27.05.20  Znamy już te kolory - kształtowanie pojęć matematycznych.

 Cele:

–  utrwalenie kolorów zgodnie z możliwościami dzieci
 –  dostrzeganie rytmów w otoczeniu
–  kształtowanie umiejętności posługiwania się pojęciem para
–  wdrażanie do stosowania określeń: lewa strona, prawa strona
 –  rozwijanie umiejętności określania kierunku i ustalania położenia obiektów w stosunku do własnego ciała.  

Do dzisiejszego zajęcia przygotujcie paski kolorowego papieru, klej, kartki

1.Ćwiczenia artykulacyjne „Minki dla rodziców”.  Wykonajcie wspólnie  różne miny w zależności od nastroju, np. wesołej –  szeroki uśmiech; smutnej –  podkówka z warg; obrażonej –  wargi nadęte; zdenerwowanej – wargi wąskie, zaciśnięte. Wzmacnianie mięśni narządów mowy.

2.Usiądźcie przy stole lub na dywanie i wysypcie przed sobą dużą ilość kolorowych pasków.  Wybierajcie   dla siebie tylko te paski papieru, których kolory znacie.

3. Nazwijcie kolory pasków, które dla siebie wybraliście

 4. Zabawa ruchowa „Gdzie jest ten kolor?”. Na hasło np. żółty dzieci szukają przedmiotów  w tym kolorze.

 5. Zabawa rytmizująca „Kolorowe szlaczki”. Ułóżcie z pasków kilka powtarzających się wzorów.

 6. Zabawa plastyczna „Kolorowy świat”. Ułóżcie na kartce kompozycje z pasków według własnego pomysłu i przyklejcie je do kartki A3 ( wykorzystajcie wszystkie zgromadzone przez siebie paski).

Zadania do wykonania:

-Poćwiczcie spostrzegawczość  podczas zabawy „Mama ukryła…”. Mama pokazuje dziecku  tacę z przedmiotami codziennego użytku (talerz, łyżka, kubek, widelec itp.) i prosi, aby dokładnie się im przyjrzało. Przykrywa tacę materiałem i chowa jeden z przedmiotów. Następnie zdejmuje materiał i prosi dziecko o odgadnięcie, czego brakuje.  Teraz zamieńcie się rolami

-Obejrzyjcie bajkę z cyklu Bolek i Lolek

https://www.youtube.com/watch?v=HmRyt0smJts

 

26.05.2020r. „Laurka dla mamy”. Zajęcia plastyczno - techniczne.

Cele:

  • wzmacnianie więzi z rodziną

  • rozumienie roli mamy i taty w rodzinie

  • budzenie szacunku dla bliskich i przywiązania do rodziny

  • doskonalenie sprawności rąk i umiejętności odtwarzania różnorodnych form i kształtów.

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia oddechowe „Śmiech mamy i taty”. Dzieci naśladują śmiech rodziców: mamy – cha, cha, cha; taty – ho, ho, ho. Wzmacnianie przepony.

2. Wysłuchanie piosenki „Pomogę mamusi” https://www.youtube.com/watch?v=ItZdhgtiZh8 . Porozmawiajcie z rodzicami i rodzeństwem na temat „Jaka jest moja mama?”.

3. Obejrzyjcie bajkę „Króliczek Alilo - Dzień Matki” https://www.youtube.com/watch?v=5EDetnGiEqU

4. Laurka dla mamy. Wykonajcie laurkę, poproście tatę lub rodzeństwo o pomoc. Obejrzyjcie filmik Laurki - proste kwiaty z kółek” https://www.youtube.com/watch?v=otjMhpZvKQ0

Sprzątanie po zakończonej pracy.

4. Ćwiczenia lateralizacji. Dziecko wykonuje naprzemienne ruchy zgodnie z poleceniami rodzica np. Prawą ręką dotykamy lewego kolana lub Prawą ręką dotykamy lewego ucha. Doskonalenie ogólnej sprawności fizycznej.

Zadania do wykonania:

  • złóżcie życzenia swoim mamom i wręczcie własnoręcznie wykonaną laurkę

  • zróbcie mamie niespodziankę i posprzątajcie swój pokój

  • narysujcie portret rodziców

 

25.05.2020  Razem jest wesoło-zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy

 Cele:

–  wzbudzanie pozytywnych, pełnych życzliwości i szacunku relacji między dziećmi a rodzicami

 –  wyrażanie uczuć przez dzieci w stosunku do swoich najbliższych

 –  zachęcanie do podejmowania obowiązków

 –  wyjaśnienie pojęcia festyn

–  wdrażanie do uważnego słuchania i wyciągania wniosków

 

1,,Moi rodzice ,, -rozmowa z dzieckiem na temat roli mamy i taty w życiu dziecka.

2. ,,Zabawy ruchowe z mamą i tatą ,,-w domu na dywanie i a świeżym powietrzu..Bardzo atrakcyjne są zabawy z elementami rywalizacji poszukiwania..

3  Wysłuchanie wiersza czytanego przez rodzica   Urszula Piotrowskia „Festyn rodzinny” 

4.  Rozmowa z dziećmi na temat wiersza. Przykładowe pytania:

 –  O czym jest wiersz?

–  Co to jest festyn?

–  W co się bawili uczestnicy festynu rodzinnego?

5. Osłuchanie z piosenką pt: "Moja mama jest kochana" 

https://www.youtube.com/watch?v=JperH-I6LaM

 

6. Rozwiązanie wybranych kart pracy (załącznik)

Zadania do wykonania:

- przygotujcie niespodziankę z okazji Dnia Mamy  (np. narysujcie obrazek , zróbcie piękny bukiet  z kwiatów lub przygotujcie   wiosenne kanapki)

- zorganizujcie  swój  Piknik Rodzinny  w ogrodzie przydomowym lub na łące,

- przygotujcie  wspólnie z rodzicami potrawy do konsumpcji ,

- wykonajcie dekoracje,

 - wspólnie biesiadujcie w ulubiony sposób w celu relaksu i zacieśnienia więzi z najbliższymi.

 -pobawcie się  przy ulubionej muzyce lub w gry zręcznościowe albo zabawy sportowe, malowanie buziek czy papierowych talerzyków.

 

 

22.05.2020r. „Praca weterynarza”.

Cele:

- poszerzanie wiedzy na temat roli i zadań weterynarza

- budzenie wrażliwości na potrzeby zwierząt

- rozumienie konieczności ochrony wybranych gatunków

- utrwalenie numeru alarmowego 112.

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenie ortofoniczne „Zwierzęta w zoo”. Rodzic wypowiada rytmicznie nazwy kilku zwierząt egzotycznych, np. żyrafa, słoń, krokodyl ; krokodyl,słoń, żyrafa, papuga, które dzieci mają powtórzyć, zachowując kolejność, w jakiej zostały wymienione. Ćwiczenie pamięci.

2. Zabawa w zoo. Dziecko biega swobodnie po pokoju a rodzic bądź rodzeństwo wymienia nazwę zwierzęcia egzotycznego. Dziecko naśladuje to zwierzę.

3. Obejrzyjcie filmiki o zawodzie weterynarza i porozmawiajcie wspólnie z rodzicami o jego pracy. Odpowiedzcie na pytania: - Kim jest weterynarz? - Czym się zajmuje? - Kogo leczy?.

https://www.youtube.com/watch?v=9tXQhkh4aYU&feature=share
https://www.youtube.com/watch?v=hm3egltFq18&feature=share

Kochane Tygryski przypominam wam numer alarmowy – 112, na który trzeba dzwonić w razie zagrożenia, jakie może was spotkać ze strony zwierząt.

Pamiętajcie, nie dochodzimy do zwierząt ( koty, psy ) których nie znamy.

4. Zabawa plastyczna: „Kolorowe zwierzaki w zoo”. Namalujcie farbami zwierzęta z zoo. Ćwiczenie sprawności manualnej i rozwijanie wyobraźni.

Pamiętajcie o posprzątaniu miejsca  pracy.
Na zakończenie dzisiejszych zajęć zapraszam was do zabawy, przy piosence „Idziemy do zoo” https://www.youtube.com/watch?v=rXz-hKkUvoM .

Zadania do wykonania:

  • poobserwujcie podczas spaceru otaczający świat- np. ptaki,

  • zwróćcie uwagę na zmiany zachodzące cały czas w przyrodzie, porozmawiajcie o tym z rodzicami.

  • wykonajcie pracę w ćwiczeniach- ,KP3,k.72

 

21.05.2020  Nasze zoo- praca plastyczna

 Cele:

–  rozbudzenie wrażliwości na poszanowanie i respektowanie praw zwierząt

–  doskonalenie sprawności rąk i umiejętności odtwarzania różnorodnych form i kształtów

–  kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia

–  rozwijanie sprawności manualnej.

Obszary z podstawy programowej: II10,III 1,IV1,2,4,8,11,18

  1. Wysłuchanie wiersza czytanego przez rodzica Danuty Wawiłow "W zoo" 

 

2.Rozmowa na temat wiersza i uporządkowanie wiadomości na temat praw zwierząt.

– Wymień jak najwięcej zwierząt, które były w zoo.

– Które zwierzęta podobały Ci się najbardziej?

– Jakie prawa mają zwierzęta? (Nie wolno zadawać im bólu i cierpienia. Należy zapewnić im właściwe warunki życia. Nie wolno ich porzucić. Należy chronić je przed warunkami atmosferycznymi, które zagrażają ich życiu lub zdrowiu. Należy zapewnić im odpowiedni pokarm i wodę).

  1. Wykonanie pracy według własnego pomysłu – lepienie z plasteliny wybranego zwierzątka w zoo. Wykonanie na zielonym kartonie A4 makiety łąki i umieszczenie tam swojego zwierzątka.
  2. Swobodna zabawa ruchowa przy piosence Pani Zebra: https://www.youtube.com/watch?v=uG0aRu5oX6M

Zadania do wykonania:

- rzuć kostką do gry i przynieś tyle zwierzątek lub innych przedmiotów ile wyrzuciłeś oczek,

- policz je, posegreguj

- powiedz jakie prawa mają zwierzęta

 

20.05.2020r. „Wyprawa do Afryki”.

Cele:

– poszerzenie wiadomości dotyczących zwierząt egzotycznych

– rozwijanie aparatu mowy

– rozwijanie wyobraźni twórczej i odtwórczej

– motywowanie do logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

1. Dzisiejsze zajęcia rozpoczynamy zabawą „Głowa, ramiona, kolana....” https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

2. Obejrzyjcie filmiki „5 zadziwiających faktów o AFRYCE!” https://www.youtube.com/watch?v=O3dyCc840Mw .Rozmowa nt. filmu. Rodzice pokazują na mapie kontynent afrykański oraz miejsca, które się na nim znajdują ( pustynie Saharę, rzekę Nil ).

„Zwierzęta dla dzieci w Afryce - Odgłosy zwierząt” https://www.youtube.com/watch?v=oRVBEKuIKh4.

4. Zabawa „Bądź jak…”. Rodzic wypowiada nazwy zwierząt, a dziecko naśladuje ich ruchy oraz wydawane przez nie odgłosy: wąż – dziecko kładzie się na podłodze i próbuje pełzać, wymawiając głoskę sssss ; małpka – dziecko na przemian skacze obunóż i drapie się po głowie , naśladując głos małp u-u-u-u-u ; słoń – dziecko jedną ręką naśladuje trąbę słoniową: macha nią i próbuje trąbić jak słoń.

Na zakończenie dzisiejszych zajęć zapraszam was do zabawy przy piosence „Dżungla” https://www.youtube.com/watch?v=vKvKntLcUKQ .

Zadania do wykonania:

  • wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem obejrzyj albumy lub książki o zwierzętach żyjących w Afryce,

  • wymień rodzicom nazwy zwierząt żyjących na kontynencie afrykańskim

  • podczas spaceru zbieraj drobne okazy przyrody – nazwij je , określ ich kształt i pochodzenie.

 

19.05.2020 Przygody zwierząt- zabawa tematyczna

 Cele:

–   stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowej przez wnioskowanie na podstawie zaobserwowanych związków przyczynowo-skutkowych

 –  poszerzanie wiadomości dotyczących zwierząt

–  zapoznanie się ze zwierzętami egzotycznymi, ich wyglądem oraz sposobem odżywiania.

Obszary z podstawy programowej: I5,IV 2,8,11

1.Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach egzotycznych

Choć przypomina człowieka
Na drzewo chętnie ucieka
Banany zjada łapczywie
I wrzeszczy przeraźliwie     


Wielkie łapy, wielka głowa
Wokół głowy grzywa płowa
Kłopot musi mieć prawdziwy
Z uczesaniem takiej grzywy 
 

   

Jest szary, powolny i wielki
I uszy ma w kształcie wachlarzy,
Ma trąbę i ogon z pędzelkiem
Je dużo i dużo też waży
   

 

Wśród zwierząt najdłuższą ma szyję
Więc pewno nie często ją myje
Na sierści ma plamy wzorzyste,
Wprost z drzewa zrywa liście soczyste
 

2. Zabawa słowna –  tworzenie opowiadania „Przygody zwierząt”.  Rodzic rozkłada na dywanie ilustracje z wizerunkami zwierząt egzotycznych. Dziecko wybiera zwierzę i zaczyna opowiadać jego przygodę. Następnie rodzic wymyśla historię o kolejnym zwierzęciu. Zabawę kontynuujemy  do wyczerpania pomysłów. Swoje opowiadania możecie spisać i narysować do nich ilustracje

3. Zabawy ruchowe

 https://www.youtube.com/watch?v=dG2xc1nmy5Q

 

4.  Jakie są zwierzęta - Dobieranka słowna:
groźny jak ... (lew), syczący jak ...(wąż), ciężki jak ... ( słoń), zwinny jak ... (małpa), w paski jak ...(zebra), wysoka jak ...( żyrafa).

 

Zadania do wykonania:

-Zabawa dokończ zdanie „Lubię zwierzęta, bo…”.( Wykorzystanie metody twórczego myślenia)

- wykonaj kartę pracy (załącznik)

- pooglądaj książeczki dla dzieci i albumy z ilustracjami o zwierzętach egzotycznych,

- poszerz swoje wiadomości nt. wybranego zwierzątka – dowiedz  gdzie żyje, czym się żywi, jakie są jego zwyczaje

 

18.05.2020r. „ W zoo”. Zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy.

Cele:

– uświadomienie dzieciom, że zwierzęta mają swoje prawa

– rozumienie konieczności ochrony niektórych gatunków zwierząt

– budzenie szacunku i uczuć empatycznych do zwierząt

– wyjaśnienie pojęcia zoo

– poszerzanie słownictwa

– zachęcanie do dzielenia się doświadczeniami.

 

1. Obejrzyjcie filmik „Strażnicy miasta- Poznajmy zwierzęta w zoo” https://www.youtube.com/watch?v=FQqBXuAK3OY .

2. Rozmowa inspirowana obejrzanym filmikiem. Przykładowe pytania:

− Jakie zwierzęta mieszkają w zoo? − Co to jest zoo? − Jak należy zachowywać się w zoo? − Dlaczego nie wolno karmić i drażnić zwierząt? − Dlaczego zakłada się ogrody zoologiczne?

3. Zabawa dydaktyczna „Kto jest większy, a kto mniejszy?”. Wykorzystajcie do zabawy zwierzątka – zabawki, które macie w domu. Możecie je pogrupować na zwierzęta mieszkające na wsi, w lesie i w zoo. Następnie ułóżcie je w szeregu – od najmniejszego do największego i odwrotnie. Na zakończenie zabawy nazwijcie i przeliczcie zwierzęta w każdym szeregu.

4. Zajęcie plastyczne. Pomalujcie farbami wybrane zwierzę egzotyczne https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/zwierzeta-swiata/

5. Wysłuchajcie piosenkę „ Idziemy do ZOO” https://www.youtube.com/watch?v=rXz-hKkUvoM . Naśladujcie ruchy i głosy zwierząt pokazanych w piosence.

Zadania do wykonania:

 

15.05.2020 Zwierzęta i ich młode

Cele:

-rozwijanie logicznego myślenia

- poznanie nazw zwierząt hodowlanych i ich młodych

- utrwalenie wiadomości nt . zwierząt

1. Rozwiązywanie zagadek

  • Co to jest? Co dzień mówię jej dzień dobry, a ona na to kwi kwi? (świnia)
  • Biało-czarna, mieszka w oborze, mleko nam daje rano lub wieczorem. (krowa)
  • Za kości rzucone dziękuje ogonem. (pies)
  • Śpi na grzędzie, po podwórku grzebie pazurkami wszędzie. (kura)
  • Ma długie uszy, futerko puszyste, ze smakiem schrupie sałaty listek. (królik)
  • W każdej wsi jest taki budzik, co wszystkich, co dzień budzi. (kogut)
  • Zawsze blisko krowy i ogonem miele, każdy przecież odgadnie, bo to jest… (cielę)
  • Dzięki niej na zimę masz czapkę i szalik. Gdy w góry pojedziesz ujrzysz ją na hali. (owca)
  • Maleńkie puszyste, gdy wrona je spłoszy szybko się ukryją pod skrzydła kokoszy. (kurczęta)

2. Oglądanie filmu edukacyjnego, nauka i utrwalenie nazw zwierząt i ich młodych

https://www.youtube.com/watch?v=E5bWIQo182c

3. Kaczki – zabawa rytmiczno-ruchowa.
 Maszerujcie  i odpowiednio do słów, przystając przy tym, tupcie nogą (w podanym rytmie).
Jak to miło być kaczuszką, machać sobie prawą nóżką.
Szczery uśmiech mieć na dziobie, prawą nóżką tupać sobie.
Tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup.
Idzie kaczka nieboraczka, śmiesznie człapie w luźnych laczkach.
Za tą kaczką druga kaczka, idzie kaczek cała paczka.
Jak to miło być kaczuszką, machać sobie lewą nóżką.
Szczery uśmiech mieć na dziobie, lewą nóżką tupać sobie.
Tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup, tup.

4. Quiz: prawda czy fałsz.

Rodzic. wypowiada zdania na temat zwierząt, a dziecko decyduje, czy dane zdanie jest prawdziwe,  czy fałszywe. Przykładowe zdania do quizu: –  Krowa je cukierki. (fałsz) –  Kaczki pływają w stawie. (prawda) –  Świnka robi „chrum-chrum”. (prawda) –  Koń jest w kolorze zielonym. (fałsz)

5. zapraszamy do ćwiczeń gimnastycznych  https://youtu.be/m2WsGrvCx_w

Zadania do wykonania

- wymieńcie nazwy zwierząt i ich młodych

- podzielcie ich nazwy na sylaby

- wykonajcie ćwiczenie z karty pracy (załącznik)

- obserwujcie zachowanie różnych małych żyjątek w ogrodzie

 

 

14.05.2020r. „Na wsi”. Wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem techniki wydrapywania na podkładzie z kredek świecowych.

Cele:

budzenie zainteresowania pięknem i bogactwem wiejskiego krajobrazu

zapoznanie z nową techniką plastyczną

rozwijanie wyobraźni

doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej

ćwiczenie sprawności manualnej.

1. Na początek gimnastyka przy piosence „Najpierw skłon” https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ

2. Ćwiczenie lateralizacji „Leniwa ósemka” (ćwiczenie według metody Paula Dennisona). Dziecko rysuje ósemkę prawą ręką, lewą ręką i obiema rękami jednocześnie.

3. Zabawa słowna „Nasi przyjaciele z wiejskiego podwórka”- układanie zdań . Rodzic pokazuje ilustracje ze zwierzętami żyjącymi na wsi. Zadanie dziecka polega na ułożeniu zdania z nazwą danego zwierzęcia, np. krowa: Krowa daje mleko.

4. Wykonanie pracy plastycznej. Zapoznanie z nową techniką plastyczną- „wydrapywanka” https://www.youtube.com/watch?v=lc4vxFAqmNo .

Sprzątanie po zakończonej pracy.

5. Na koniec dzisiejszych zajęć zapraszam całą rodzinę do zabawy ruchowej „Gąski, gąski do domu”.

Zadania do wykonania:

ćwicz lateralizacje, wykonaj ćwiczenie „Leniwa ósemka”

-- wysłuchaj piosenkę „Dziadek fajną farmę miał” https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ

-- zapamiętaj nazwy zwierząt mieszkających na wsi

-- podziel je na sylaby.

 

13.05.2020  W wiejskiej zagrodzie – poszerzenie wiadomości nt. zwierząt hodowlanych i produktów, które od nich pochodzą

Cele:

  • poznanie mieszkańców zagrody wiejskiej
  • rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta wiejskie
  •  poszerzenie wiadomości nt. zwierząt hodowlanych i produktów, które od nich pochodzą
  • usprawnianie narządów mowy;
  • doskonalenie umiejętności tworzenia rymów do podanych wyrazów

Przebieg zajęć

1. W zagrodzie Małgosi – bajeczka ortofoniczna.
Rodzic czyta treść bajeczki, a dziecko naśladuje odgłosy zwierząt.
Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: hau, hau, hau.
Kotek miauczy: miau, miau, miau.
Kura gdacze: kod, ko, da.
Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: be, be, be.
Koza muczy: me, me, me.
Indor gulaga: gul, gul, gul.
Krowa ryczy: mu, mu, mu.
Konik parska: prr, prr, prr.
A pies warczy: wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta, aż  Małgosia jeść im da.

2. Co to za zwierzę? – zabawa słuchowo-naśladowcza z wyk. filmu edukacyjnego
Odgłosy zwierząt hodowlanych na  wsi polskiej i w innych krajach

https://youtu.be/tj2ccM-9kF0


3. Co nam dają zwierzęta? – wypowiedzi dzieci na podstawie ilustracji (załączniki) i własnych doświadczeń


4. Pieski do budy – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dziecko – piesek porusza się na czworakach w różnych kierunkach, omijając poduszki – budy. Na hasło  Pieski do budy –  piesek jak najszybciej musi usiąść w   budzie.

6. Dopowiedz i zrób – zabawa z rymami.
Rodzic mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiada dziecko. Razem wykonują czynność, o której jest mowa w zdaniu.
Powiedz: prosię i podrap się po … nosie.
Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… dłoń.
Powiedz: krowy i dotknij palcem … głowy.
Powiedz: króliczki i nadmij … policzki.
Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem …brzuszka.
Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, …trzy.

Zadania do wykonania:

- poszukajcie w domu produktów, które pochodzą od zwierząt hodowlanych ( np. mleko, ser, jajka, wełna, szynka, piórko)
- powiedzcie od jakich zwierząt  pochodzą określone produkty
- przeliczcie je
 –  wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem pobawcie się w  dobieranie rymów. Rodzic mówi np. płotek, a dziecko szuka nazwy zwierzątka  np. kotek. (Przykłady: góra – kura, głowa – krowa, bałwanek – baranek, balonik – konik, taczka – kaczka, bucik – kogucik, malinka – świnka.)
- narysujcie swoje ulubione zwierzę lub  wykonajcie pracę plastyczną – kolorowe cudaki

https://www.youtube.com/watch?v=F1IdW7hChek

 

12.05.2020r.Pożyteczna dżdżownica” – eksperymentowanie-doświadczanie.

Cele:

  • zachęcanie do bezpośredniego i czynnego obcowania ze światem przyrody

  • budzenie zainteresowania życiem zwierząt

  • uwrażliwianie na piękno i bogactwo przyrody

  • próby łączenia przyczyny ze skutkiem i przewidywania, co się może zdarzyć.

1. Ćwiczenia oddechowe „Kacze piórko”. Dzieci dmuchają na piórko położone na dłoni. Zwiększanie pojemności płuc.

2. Obejrzyjcie filmiki: „Praca dżdżownic” i „Dżdżownice są nieziemskie!”. Poznanie trybu życia oraz pożytecznej roli dżdżownic. https://www.youtube.com/watch?v=H9_m6QsCO28 ; https://www.youtube.com/watch?v=Xpuf_ud5mb8

3. Swobodne wypowiedzi dzieci ukierunkowane przez pytania:

Jak wygląda dżdżownica?, Czy ma głowę, tułów?, Jak się porusza?, Czy ma nogi?, Gdzie żyje? (pod ziemią), Dlaczego tam żyje?, Czego nie lubi? (światła).

4. Prezentacja filmu: „Opowieści i Bajki Dżdżownica Matylda” https://www.youtube.com/watch?v=SCEtVBhNEIs

Odpowiedzcie na pytania: Gdzie można spotkać dżdżownice? (np. w ogrodzie, na grządkach). Dlaczego tunele wydrążone w ziemi przez dżdżownice są potrzebne?

5. A teraz zapraszam Was do zabawy przy piosence:

https://www.youtube.com/watch?v=orGOVcXq-qw – „Wiosenny rock”.

Zadania do wykonania:

--  ulepcie z plasteliny postacie zwierząt z wiejskiego podwórka

--  poszukajcie i poobserwujcie w swoim ogrodzie dżdżownice

--  narysujcie dżdżownice kredą na betonie .

 

11.05.2020 Trampolinek poznaje zwierzęta- zajęcia z wykorzystaniem opowiadania Urszuli Piotrowskiej Przygoda Trampolinka na wsi

Cele:

 –  wdrażanie dzieci do uważnego słuchania ze zrozumieniem
 –  poznawanie życia zwierząt na wsi
–  motywowanie do logicznego myślenia
–  budzenie empatii dla losów zwierząt.

Obszar z podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I5,IV 2,3,18,19

1.Rodzic czyta tekst opowiadania Przygoda Trampolinka na wsi.

2.Rozmowa z dzieckiem na temat opowiadania.

Przykładowe pytania: –  O kim jest opowiadanie? –  Kto poprosił Trampolinka o pomoc?

–  Z jakimi zwierzątkami rozmawiał Trampolinek? –  Gdzie odnalazł się kotek?

3. Kalambury – „Jakie to zwierzę?” – prezentowanie zwierząt za pomocą gestów i odgadywanie  o jakie zwierzę chodzi

 4. Wykonanie wybranych ćwiczeń z kart pracy (załącznik)

 Zadania dodatkowe:

- ułóż puzzle z wizerunkiem zwierzątka

- wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem obejrzyjcie albumy lub książki o zwierzętach hodowlanych

- jeśli macie taką możliwość obserwujcie zwierzęta hodowlane w ich naturalnym środowisku

lub obejrzyjcie film Zwierzęta na wsi https://www.youtube.com/watch?v=5cT69xkHVh8

 

 

08.05.2020r. „Jak zrobić coś z niczego?”- zajęcia plastyczne

Cele:

  • rozwijanie otwartości poprzez szukanie nowych zastosowań dla znanych przedmiotów

  • rozwijanie wyobraźni ćwiczenie sprawności rąk

  • rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej

  • doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat swoich wytworów.

1. Na początek zabawy z gazetą dowolne gazety zwijamy, zgniatamy tak aby przedstawiała jakiś przedmiot a następnie zgadujemy co to takiego.

2. Ćwiczenia gimnastyczne: skręty tułowia, podskoki raz na jednej nodze raz na drugiej nodze, obunóż, jazda na rowerze, skłony w przód, na boki.

3. Burza mózgów „W co można zamienić ten przedmiot?”. Wymyślanie przez dziecko zastosowań dla przedmiotów (np. rurek po papierze toaletowym).

4. Wykonanie zabawki techniką „coś z niczego”. Obejrzyjcie krótkie filmiki instruktażowe: „Zwierzątka z rolek po papierze toaletowym”- https://www.youtube.com/watch?v=JOU-Z38CaQ8

„Zwierzęta łąki z rolek”- https://www.youtube.com/watch?v=UohDHJAy25Q . Poproście rodziców, rodzeństwo o pomoc w wykonaniu zabawki.

Pamiętajcie o sprzątaniu i umyciu rąk po zakończonej pracy.

6. Posłuchajcie piosenki : „Myję ręce” https://www.youtube.com/watch?v=NSzwTFmnUb4

Zadania do wykonania:

  • poszukajcie w ogrodzie kamyków i ułóżcie z nich mandale z zastosowaniem rytmicznej przemienności.

  • Odpowiedzcie na pytanie: Co by było, gdyby wszystko w domu było zrobione z rurek po ręcznikach papierowych?.

    Pozdrawiamy gorąco i czekamy na zdjęcia waszych prac.

07.05.20 Uczymy się rachować z misiem – kształtowanie pojęć matematycznych

Cele:

 - doskonalenie umiejętności wyznaczania wyniku dodawania i odejmowania za pomocą liczenia na palcach lub na innych zbiorach zastępczych
- rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych
-utrwalanie umiejętności wytyczania kierunków wychodzących od osi własnego ciała i ustalania położenia przedmiotów w przestrzeni w odniesieniu do siebie,
 - ćwiczenie spostrzegawczości.

Obszary z podstawy programowej;I5,IV8,12, 14,15

 Kochani dzisiaj będą potrzebne wycięte figury geometryczne, pudełko  oraz ulubiona zabawka dziecka  i gumka frotka

1 Zabawa dydaktyczna „Miś (lub inna ulubiona zabawka ) bawi się z nami”. Przypomnienie, która rączka jest prawa a która lewa. Dziecko nakłada gumkę frotkę na lewą rączkę  i wykonuje instrukcje podawane przez rodzica., np. Postaw misia obok siebie, po twojej lewej stronie. Postaw misia przed sobą, za sobą. Postaw misia z drugiej strony, po swojej prawej stronie. Powiedz, co widzi miś.

 2. Zabawa dydaktyczna „Uczymy się rachować z misiem”.  Układamy przed dziećmi  liczmany  i oznajmiamy: Dzisiaj nauczymy  ulubioną maskotkę dziecka  liczyć. Postawcie maskotkę  przed sobą. Obok połóżcie pudełko i liczmany. Rodzic rozpoczyna zabawę. Głośno licząc, wkłada do pudełka kwadraty i mówi: Mam w pudełku cztery kwadraty. Dokładam jeden. Ile jest razem? Policzcie na palcach i powiedzcie , ile mam kwadratów. Wszyscy wspólnie sprawdzają poprawność wyliczeń –  rodzic  wyjmuje z pudełka kwadraty i głośno przelicza je wraz z dzieckiem. Teraz podobną zagadkę matematyczną według podanej powyżej formuły może zadać  dziecko. W dalszej kolejności rodzic  liczy trójkąty i wkłada je kolejno do pudełka. Mówi: W pudełku mam sześć trójkątów. Włóż  sześć trójkątów do swojego pudełka. Policz. Teraz wyjmuję ze swojego pudełka dwa trójkąty i daję je maskotce.  Ile trójkątów mam w pudełku? Policz na palcach i powiedz maskotce , ile mam trójkątów. Teraz wyjmijcie dwa trójkąty ze swoich pudełek. Powiedzcie maskotce, ile macie trójkątów. Czy macie tyle samo trójkątów co ja? Zabawę z doliczaniem i odliczaniem figur geometrycznych należy powtórzyć z dziećmi kilka razy.

 3. Zabawa ruchowa przy piosence  Jarzynowa Gimnastyka

https://www.youtube.com/watch?v=oD_4YBKMKFs

 

Zadania do wykonania

- przypomnij sobie nazwy figur

https://www.youtube.com/watch?v=1QpP4amihvw

- odszukaj w swoim otoczeniu jak najwięcej  przedmiotów w kształcie figur geometrycznych, nazwij je

-wykonaj zadanie z karty pracy (załącznik)  lub  wykonaj  inne „geometryczne obrazki”

-podczas pobytu na dworze rysuj kredą na chodniku obrazki wg własnego pomysłu

Udanej  zabawy!

 

06.05.2020r. „Piękny uśmiech mam, bo o zęby dbam!”

Cele:

- rozumienie konieczności dokładnego i systematycznego mycia zębów

- zachęcanie do systematycznego odwiedzania gabinetu stomatologicznego

- poznanie zasad prawidłowego mycia zębów

- wdrażanie do samodzielności

- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.

1. „Kolorowe śniadanie”. Oglądanie produktów potrzebnych do wykonania kanapek: warzywa, ciemne pieczywo, jajka ugotowane na twardo, twarożek. Samodzielne komponowanie kanapek na śniadanie. Kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania się.

2. Rozwiązywanie zagadek. Prezentacja przedmiotu, którego dotyczyła zagadka.

- Kładziesz na nią pastę, żeby umyć zęby, a gdy już umyjesz, wraca do kubeczka. Stoi na półeczce lub na umywalce. Pewnie już zgadujesz, że to jest… (szczoteczka do zębów)

- W domu mamy różne kubki. W kuchni weźmiesz je z półeczki. A ten kubek z umywalki to jest kubek na… (szczoteczki)

- Są pasty do butów, pasty do podłogi, pasty, które garnki czyszczą bardzo ładnie. I jest pasta w tubce, co stoi w łazience. Co myje ta pasta? Czy ktoś to odgadnie? (pasta do zębów)

3. Rozmowa na temat prezentowanych przedmiotów. Przykładowe pytania:

− Do czego służą te przedmioty?

− Jak często powinno się ich używać?

− Dlaczego należy myć zęby?

– Kto leczy chore zęby?

4. Obejrzyjcie filmiki: Pokaz prawidłowego szczotkowania zębów https://www.youtube.com/watch?v=UADHMYVbe6w&pbjreload=10

Prezentacja gabinetu stomatologicznego, poznanie pracy stomatologa. https://www.youtube.com/watch?v=ZYeLXHqBIDQ

5. Zabawa „Szczoteczka”, do słów rymowanki: Jak to miło i wesoło, gdy szczoteczka krąży w koło. Wszystkie ząbki wyszoruje, piękny uśmiech wyczaruje.

A na koniec zapraszam do zabawy przy piosence: „Myj zęby”

https://www.youtube.com/watch?v=dhIqJFwQ7tM

Zadania do wykonania:

- wymień produkty, które są zdrowe i niezdrowe dla zębów

- narysuj produkty, które są zdrowe dla zębów

- naucz się na pamięć słów rymowanki

 

5.05.20 Chłopcy i dziewczynki, jedzcie witaminki! – zajęcia kulinarne

CELE;

- kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania

- poznanie pracy kucharki i narzędzi jej pracy

- utrwalanie zasad bezpieczeństwa w kuchni

- czerpanie radości i satysfakcji ze wspólnego działania

Obszary z podstawy programowej; I 1,3,5,7 III 1,4,5,8,IV 2,5,12,15,18,20

1.Na początek zapraszam do posłuchania piosenki  Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

https://youtu.be/slRcdBWNb0o

Próbujcie zaśpiewać razem tę piosenkę.

2.''Savoir-vivre'' przypomnienie zasad właściwego zachowania się przy stole podczas posiłków. Wdrażanie do pomagania w nakrywaniu do stołu .Wyrabianie nawyków sprzątania po sobie

3. Poznanie pracy kucharki ( mamy).

Obserwowanie, jak mama gotuje, poznanie narzędzi i sprzętów kuchennych, omówienie zasad bezpieczeństwa w kuchni, swobodne pytania dzieci.

Poznanie procesu przygotowania potraw. Rozmowa na temat zdrowego odżywiania się.

4. Zabawa „Co jest słodkie, co jest słone..” – rozpoznawanie  i nazywanie różnych smaków.

Określanie czy dany produkt spożywczy jest zdrowy czy nie i czy możemy go jeść w dużych ilościach.

4. Wspólne przygotowanie zdrowego posiłku np. sałatki owocowej, soku  lub  wiosennych kanapek

5. Strojenie stołu i wspólna degustacja

Zadania do wykonania

-  pobaw się z rodzeństwem lub z rodzicami w  sklep ze zdrową żywnością, możesz zrobić warzywa i owoce z plasteliny lub masy solnej

- obejrzyj film edukacyjny Przygody Oli i Stasia  „Warzywa i owoce”

https://www.youtube.com/watch?v=ZzYZFbO0CAY

-naucz się piosenki  „ Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”

- zrób kartę pracy (załącznik)

 

04.05.2020r. „Dbam o zdrowie”.

Cele:

  • rozumienie konieczności dbania o zdrowie

  • poznanie codziennych czynności higienicznych i przedmiotów służących do dbania o higienę

  • doskonalenie poprawności wypowiedzi pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym

  • nauka wiersza na pamięć

  • doskonalenie umiejętności grupowania przedmiotów w sensowny sposób.

1. Na początek gimnastyka rączek https://www.youtube.com/watch?v=cdLltUIgcr4 Zapraszam do wspólnej rodzinnej zabawy.

2. Wiersz Maciejki Mazan „Czym się myje zęby?.” Spróbujcie nauczyć się go na pamięć.

3. Rozmowa inspirowana wierszem.

4. Zabawa dydaktyczna „Ważne przedmioty”. Dziecko segreguje przedmioty ( mydło, gąbkę, ręcznik, szampon, szczotkę do włosów, szczoteczkę i pastę do zębów) na te

przeznaczone do dbania o higienę osobistą i te służące do innych celów.

5. Zabawa artykulacyjna ''Soczyste owoce". Dziecko naśladuje jedzenie soczystego owocu. Ćwiczenie języka.

Zadania do wykonania:

  • nauka wiersza na pamięć

  • obserwacja zmian w przyrodzie.

 

 30.04.20 Jak nadmuchać balonik bez dmuchania?- zajęcia eksperymentalno - doświadczalne

 Cele:

–  empiryczne potwierdzenie istnienia powietrza

–  rozumienie znaczenia powietrza dla życia na Ziemi

 –  przestrzeganie ustalonych zasad zachowania się podczas przeprowadzania eksperymentów

 –  kształtowanie nawyków właściwego oddychania

–  stwarzanie okazji do dzielenia się doświadczeniami

Obszar z podstawy programowej wychowania przedszkolnego: III5,8,IV5,10,14

1.Odgadnijcie  zagadkę.

 Co to jest, bo ja nie wiem?

 Jest wszędzie, choć go nie widać,

ale bez niego nie można oddychać.   (powietrze)

2.Zabawa relaksująco-badawcza.  Rodzic  prosi, aby dziecko  położyło sobie na sercu prawą rękę i „posłuchało” jego bicia, wykonując spokojne wdechy i wydechy.

Następnie  dziecko biega dość szybko, tańczy  lub skacze. Po czym  dziecko  próbuje określić, czy serce bije mu szybciej, a wdech  i wydech są przyspieszone w porównaniu z poprzednim razem.

 3. Zabawa słowna dokończ zdanie „Powietrze to…”.

 4:  Doświadczenie  : Czy można nadmuchać balonik bez dmuchania?

https://www.youtube.com/watch?v=2-NU0LrDDIA

5. Doświadczenie : Czy powietrze da się zobaczyć?

https://www.youtube.com/watch?v=Xgcf_IbiVjU

Zachęcam Was do wykonania tych prostych eksperymentów

6.  Ćwiczenia gimnastyczne

https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8

 

 Zadania do wykonania

- obejrzyjcie bajkę  „ Gniazdo orła białego”

https://youtu.be/yMWBZkLlaa0

- zróbcie wybrane karty pracy  „ Polska moja ojczyzna”  (załącznik)

- udekorujcie  swoje okno wykonaną wcześniej ozdobą w barwach biało-czerwonych

- podczas spaceru w święta majowe odszukajcie i policzcie jak największą ilość wywieszonych  flag polskich

Buziaki

 

29.04.2020r. „Podróż po Polsce”.

Cele: - ustalenie na poziomie intuicji, czym jest koło i dostrzeganie jego cech

          - wdrażanie do rozpoznawania figur geometrycznych

          - wdrażanie do słuchania ze zrozumieniem

          - zapoznanie z mapą Polski

          - zachęcanie do dzielenia się własnymi doświadczeniami.

1. Ćwiczenia artykulacyjne „Pyszne lody”. Dziecko naśladuje lizanie lodów – przy szeroko otwartych ustach unosi do góry czubek języka i lekko opuszcza go ku dołowi. Usprawnianie narządów mowy.

2. Oglądanie książek, albumów, czasopism i pocztówek o tematyce związanej z Polską.

3. Wysłuchanie piosenki „Jestem Polakiem” https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM . Rozpoznawanie symboli głównych miast Polski (Zakopane – góry; Kraków- smok, Wawel; Warszawa – syrenka, Pałac Kultury i Nauki; Gdańsk- morze).

4. Wysłuchanie wiersza Maciejki Mazan „Kółko”.

5. Rozmowa inspirowana wierszem.

6. Burza mózgów „Z czym kojarzy mi się koło?”.

7. Układanka „Jedziemy w Polskę” – dziecko układa pojazdy z kół w różnych kolorach i różnej wielkości. Następnie nakleja je na kartki A4 i dorysowuje niezbędne elementy pojazdów kredkami.

Zadania do wykonania:

  • utrwalcie kształt poznanych figur geometrycznych wyszukując je wśród swoich zabawek lub innych przedmiotów, poproście rodzica o sprawdzenie

  • ćwiczcie pamięć utrwalając piosenkę „Cały świat w naszych rękach”

  • zapamiętajcie symbole głównych miast Polski.

  • wymyślcie nazwy dla swoich pojazdów.

     

 

28.04.20   Biało – czerwone ozdoby  - zajęcia plastyczne

Cele:

–  budzenie poczucia patriotyzmu i przywiązania do ojczyzny

 –  budzenie szacunku do symboli narodowych

 –  rozwijanie sprawności manualnej.

Obszar z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:III1,IV8,9,10

1.ćwiczenia oddechowe – Dziecko kładzie się na plecach i układa ręce na brzuchu (można też położyć np. ulubioną zabawkę).  Dziecko robi wdechy i wydechy, pilnując, by nabierać powietrze przez nos a usta mieć otwarte przy wydechu. Regulowanie oddechu.

2.Wysłuchanie polskiego hymnu narodowego (Mazurka Dąbrowskiego). Zwrócenie uwagi na właściwą postawę podczas słuchania.

https://www.youtube.com/watch?v=_5VZNXrywoo

2. Rozmowa porządkująca wiadomości dzieci na temat polskich barw narodowych. Dzielenie się doświadczeniami.

 3. Wykonanie ozdoby patriotycznej ( karta pracy do wyboru) lub flagi polskiej (technika dowolna)

4. Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.

5. Zabawy przy piosence  Równowaga

https://www.youtube.com/watch?v=ozI7YcVASgo

 

Zadania do wykonania:

- podczas spaceru obserwujcie otaczającą Was przyrodę. Po krótkiej obserwacji podzielcie się spostrzeżeniami – opiszcie co widzieliście

-   na spacerze wykonajcie  obrazek korzystając z darów natury , wykorzystajcie patyki, kamyki, szyszki  lub rysujcie patykiem na piasku

- pobawcie się z rodzicami w ich ulubioną zabawę z dzieciństwa

 

Kochani bardzo dziękujemy za wspaniałe plakaty, które wykonaliście  na Dzień Ziemi. Jesteśmy z Was bardzo dumne. Brawo!

 

27.04.2020r. Poniedziałek ,  temat: „Jesteśmy Polakami”.

Cele: - zapoznanie z symbolami narodowymi Polski

          -  wzbogacenie słownika dzieci o wyrazy: flaga, godło, hymn

          -  wdrażanie do uważnego słuchania

          -  utrwalenie treści utworu

          -  ćwiczenie koncentracji uwagi i pamięci.

1. Zabawa ruchowa przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”. https://www.youtube.com/watch?v=ozB2D5h3w0k . Dziecko, rodzeństwo i rodzice wsiadają do pociągu i podróżują przy piosence . Rodzic pokazuje dziecku mapę Polski i odwiedzane miejsce na mapie – Warszawę.

Wyjaśnia znaczenie słowa – stolica.

2. Wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka „

3. Rozmowa inspirowana wierszem.

Jak nazywa się nasz kraj?

Jak myślicie, co to znaczy kochać swój kraj?